Okula giden çocuğunuzu Covid’den koruyacak 12 altın kural

Delta varyantı çocuklarda da semptoma neden oluyor

Covid-19 pandemi süreci ile birlikte uzun süre ara verilen yüz yüze eğitime başladı. Bu dönemde anne baba ve öğretmenler çocukların koronavirüs ve Delta varyantından korunması konusunda endişeler taşıyor. Korunma yöntemleri arasında aşılama önemli bir yer tutarken; hijyen, maske ve mesafe kurallarına uymak da birinci basamak önlemleri oluşturuyor.

Uzm. Dr. Memnune Aladağ

Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Memnune Aladağ, pandemi sürecinde okullarda çocukların sağlığının korunması için önemli önerilerde bulundu.

Çocuklarda belirtisiz ya da hafif belirtilerle atlatılan koronavirüs; genellikle hafif ateş, öksürük, ishal, büyük çocuklarda tat ve koku kaybına sebep olmaktadır. Ancak etkisini artırarak devam eden Delta varyantı sebebiyle çocuklarda da artık belirtilerin arttığı ve hastaneye yatışların olduğu bilinmektedir. Ailelerin ve okulların uygulayacağı tedbirlerle çocukların akademik, sosyal ve psikolojik durumu açısından büyük önem taşımaktadır.

Mevsimsel hastalıkların belirtileri ile karışabilir 

Okulların açılması ile birlikte çocukların etkileşim içinde olması sebebiyle bu dönemde mevsimsel hastalıkların ve diğer gribal enfeksiyonların da yayılması öngörülmektedir. Mevsimsel grip gibi hastalıkların belirtileri de ateş, öksürük ve burun akıntısı olduğundan başlangıçta Covid-19 ile karıştırılabilir. Hastalıkların birbirleriyle karıştırılmaması için bu tür belirtiler gösteren çocukların öncelikle diğer çocuklardan izole edilmesi ve ailesine haber verilmesi gerekmektedir. Aileler ise hasta olan çocuklarını iyileşene kadar okula göndermemeli, diğer çocukların ve toplum sağlığını korumak için hemen bir uzman doktora başvurmalıdır.

Okulda mutlaka dikkat edilmesi gerekenler

Okulların ve velilerin alabileceği önlemler şöyle:

 1. Sosyal mesafeye dikkat edin ve buna uygun oturma düzeni sağlayın.
 2. Temaslı olan kişilerin takibi açısından sınıfta oturma düzeni aynı tutun.
 3. Okuldaki faaliyetleri mümkün olduğu kadar açık havada yapın.
 4. Sınıflar, ortak alanlar ve yemekhanede uygun havalandırma şartları sağlayın.
 5. Ders ve yemekhane giriş çıkışlarında el hijyenine dikkat edin.
 6. Kalem, kitap gibi okul gereçleri kişiye özel olmalı, ortak kullanımı azaltın.
 7. Hastalık belirtisi gösteren öğrencilerin diğer çocuklarla temasını kesmek için gecikilmeden izolasyon sağlayın. Bu çocuklar evlerine gönderin.
 8. Okulun çeşitli yerlerine hijyen kuralları ve uygulamaları ile ilgili bilgilendirici uyarı görselleri asın.
 9. Veliler, öğretmenler ve yaşı uygun öğrenciler aşı olmalı.
 10. Misafir ve veliler zorunluluk dışında okula girmemeli.
 11. Serviste de oturma düzenine, sosyal mesafeye ve maske takılmasına dikkat edin. Şoför ve rehber kişi Covid-19 kuralları konusunda bilinçli olmalı.
 12. Veliler belirtisi olan çocuklarını okula göndermemeli. Kendileri de Covid -19 belirtilerine çok dikkat etmelidir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir