Omega-3 zengini gıdaların bir faydası daha ortaya çıktı

Fast food yerine bir avuç ceviz tüketin!

Ceviz ve balık gibi omega-3 bakımından zengin gıdaların düzenli tüketilmesi, kalp krizinden sonra ölüm riskini üç yıl azaltabiliyor.

Journal of the American College of Cardiology dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmada, yağlı balıklar gibi deniz ürünlerinde bulunan omega-3 eikozapentaenoik asit (EPA) ve ceviz gibi bitkisel gıdalarda bulunan alfa linolenik asit (ALA) açısından zengin gıdaların düzenli tüketilmesi sonucunda, kalp krizi geçiren bireylerde azalmış ölüm riski dahil olmak üzere sağlık sonuçlarının iyileştiği tespit edildi.  Ayrıca, ALA ve EPA’nın birlikte tüketimi en büyük faydayı sağladı.

California Walnut Commission tarafından desteklenen ve A Revolution in Omega-3 Fatty Acid Research başlıklı aynı yayının editörü tarafından takviye yapılan gözlemsel çalışmaya, kalbin büyük arterlerinden birinin bloke olduğu çok ciddi bir kalp krizi geçiren 944 katılımcı dahil edildi. Klinisyenler bu durumu ST-segment elevasyonlu miyokart enfarktüsü (STEMI) olarak adlandırıyor.

ALA ve EPA’nın birlikte alınması tavsiye ediliyor

Çalışmanın baş araştırmacılarından, IMIM (Hospital del Mar Tıbbi Araştırma Enstitüsü) ve Barcelonaβeta Beyin Araştırma Merkezi Araştırma Görevlisi Dr. Aleix Sala-Vila, “Bu araştırmanın getirdiği yenilik, ALA ve EPA’nın kalp krizi geçirenlerin uzun vadeli sonuçlarını iyileştirmede ortaklaşa etkili olduğunu göstermesidir. Somon, ceviz ve keten tohumu gibi hem deniz kaynaklı hem de bitkisel omega-3’leri tüketmek, en büyük korumayı sağlıyormuş gibi görünüyor” dedi.

Çalışmaya katılan kişilerin ortalama yaşı 61 ve yüzde 78’i erkek. Kandaki omega 3 seviyeleri belirlenen hastaların kalp krizi sonrasındaki ölüm risklerinin üç yıllık azaldığı tespit edildi.

Türkiye’de kalp hastalıkları için risk faktörleri

Türkiye’de her sene yaklaşık 200 bin kişi kalp krizi nedeniyle yaşamını yitiriyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de tüm yaş grupları değerlendirildiğinde her iki ölümden biri kalp damar hastalıkları kaynaklı ve bu erken ölümlerin yüzde 80’i önlenebilir nitelikte. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80’inden sorumlu.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Baha Aydoğ, kalp krizine bağlı ölüm oranlarının Avrupa ortalamasının üzerinde olduğu ülkemizde bu olumsuz durumun çocukluktan itibaren başlayan sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ve kalp dostu beslenme ile aşılabileceğini belirtti. Aydoğ, “Akdeniz tipi beslenme ve ALA bakımından zengin gıdaların hayatımızın hemen her yönü için iyileştirici etkileri olduğunu biliyoruz. Bundan sonra, strese gireceğinizi hissettiğinizde fast-food, şekerleme ve geçici olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan diğer her şeylerden uzak durmaya çalışın. Bunlar yerine, bir avuç ceviz tüketin” dedi.

Ceviz uzun süredir kalp için sağlıklı bir gıda olarak kabul ediliyor. Bu durumu destekleyen, 30 yılı aşkın süredir yapılan araştırmalar, kolesterol, kan basıncı, enflamasyon, endotel fonksiyonu ve plak oluşumu gibi kardiyovasküler sağlıkla ilişkili olumlu sonuçları olduğunu gösteriyor. Ceviz aynı zamanda omega-3 ALA’nın iyi bir kaynağı olan tek kabuklu kuruyemiş. 28 gramında 2.5 gram ALA var.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir