Pandemi döneminde çocuklara özel masal terapisi

Travma yaşamamaları için masallar anlatın

Covid-19 salgını, çocukları da olumsuz etkiliyor. Hayatın olağan akışından gün geçtikçe uzaklaşan çocukların endişesi artıyor. Ebeveynlerin sağlık koşullarını sebep göstererek daha sık uyarılarda bulunduğu çocukların psikolojik açıdan zarar görmeleri için masal terapilerileri öneriliyor.

Ülgen Armağan

Transformal Nefes Koçu ve Lila Masallar Kurucusu Ülgen Armağan,  “Gerek iletişim kanallarını gerekse pandemiyle ilgili sohbetlerimizi çocukların yanında yapmamalıyız. Unutmamalıyız ki, belli yaş aralığında ki çocuklar anne-babalarını can kulağıyla dinliyor ve endişelerini hissediyor. İleride büyük yara açacak travmalara ve psikolojik sorunlara neden olacak davranış ve söylemlerden kaçınmalıyız” dedi.

Nefes egzersizleriyle bedenini ve zihnini koruyun

Salgın sürecinde çocuklara daha sık masal anlatılmasını tavsiye eden Armağan, sözlerine şöyle devam etti: “Lila Masallar platformu ile çocuklarımız başta olmak üzere içimizdeki çocukların ‘iyi olma halini’ destekleyen içerikler üretiyor, atölye ve eğitimler sunuyoruz. Dijitalleşmenin içerisinde sıkışmış, henüz hayatın başında ne olduğunu anlayamayan çocuklar tahmin edilenden fazla etkileniyor. Unutmamalıyız ki çocuklar eşsiz bir hayal gücüne sahip. Korkudan ve endişeden uzak tutmak, bu günlerin sona ereceğini ve eskisi gibi rahatlıkla koşup oynayacakları bir dünya anlatmamız gerekiyor.

Uykudan önce sakinleşmeleri, dil ve hafıza gelişimleri, en önemlisi bu dönem özelinde hayallerine set vurmayacak ve onları endişelerden uzak tutmak için her gün masal okumalı. Nefes egzersizleri ile hem bedenlerini hem zihinlerini korumalı hatta geliştirmelerine yardımcı olmalıyız. Bu kapsamda Lila Masallar ile herkesin daha kolay ulaşabilmesi için Türkiye’de ilk kez Instagram üzerinden düzenli olarak olumlu duygu ve davranışlarını destekleyen masallar, nefes ve farkındalığı geliştirecek oyunlar hazırlayan bir alternatif sunarak ailelere yardımcı olmaya çalışıyoruz.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir