Pandemi döneminde çocukluk çağı aşıları ihmal edilmemeli

Hangi aşı ne zaman yapılmalı?

Covid-19 aylardır diğer hastalıkların önüne geçmiş gibi görünse de; özellikle hepatit, kızamık ya da su çiçeği gibi aşı ile önlenebilir hastalıklar yayılmaktadır. Bu nedenle bebeklerin ve çocukların aşılarının düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir.

Dr. Demet Matben

Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Matben, çocukluk çağı aşılarının ihmale, ertelemeye gelmeyeceğini söyledi. Matben, “Çocukluk çağı aşılarına karşı yaklaşım giderek büyüyor. Ancak aşı karşıtları hem kendi çocuklarının hem de toplumun sağlığını riske atıyor. Tüberkülozdan ölen, çocuk felcinden sakat kalan, kızamık salgınıyla beyin hasarı kalan çocukları günümüzde görmüyorsak, bu aşılamalar sayesindedir” dedi.

Dr. Demet Matben, aşılarla ilgili ailelere bilgi verdi:

Hepatit B aşısı karaciğeri koruyor

Karaciğer iltihabı anlamına gelen ve çeşitli tipleri bulunan hepatit, en yaygın bulaşıcı hastalıklar arasında. İlerleyen dönemde kronik hepatite ve siroza neden olabiliyor. Bu virüsü taşıyan anneden, kan ve kan ürünlerinin nakli, cinsel ilişki, küçük kesikler, kulak delinmesi, dövme, diş tedavisi, manikür ve pedikür işlemleri nedeniyle bulaşabiliyor. Hepatit B aşısı, birinci ve altınca aylarda tekrarlanarak üç doz halinde uygulanmaktadır.

Beşli karma ile hastalıklara geçit yok!

Difteri, tetanos, boğmaca, çocuk felci ve menenjit hastalıklarından korunmak için beşli karma şeklinde uygulanan aşı, 2, 4, 6 ve 18. aylarda yapılmaktadır. Ardından 4 ve 9. yaşlarda da tekrar edilmesi gerekiyor. Çocuklarda menenjite en sık yol açan bakteri, hemofilus influenza. Bu aşı çocukları menenjitten de koruyor. Ancak Beşli Karma (DaBT-İPA- Hib) aşıların koruyuculuğu en az üç dozu yaptırdıktan sonra başlıyor. Bu nedenle ne kadar erken yapılırsa koruma o kadar erken dönemde başlıyor. İkinci aydan itibaren bu aşıların yapılması gerekiyor.

Zatürreye karşı pnömokok aşısı 

Zatürre olarak geçen pnömokok aşısı, sinüzit ve zatürreden orta kulak iltihabına ve pnömokok menenjite kadar geniş bir koruyuculuğa sahip. Covid-19 virüsünün solunum yollarına etkisi nedeniyle bu aşının önemi pandemi döneminde daha da arttı. 2, 4 ve 12. aylarda uygulanmaktadır.

Verem aşısı iz bırakmasa da korur

Verem geride kalan bir hastalık gibi görünse de ülkemizde hala yaygın bir sağlık sorunu. Bu nedenle BCG olarak bilinen verem aşısı çok önemli. 2. aydan itibaren uygulanan aşı sol omuza yapılıyor. Aşının yapıldığı yerde bir yara izi oluyor. Ancak yara izi olmaması aşının tutmadığı anlamına da gelmiyor. Böylece çocuğunuz verem mikrobuna karşı bağışıklık kazanmış olmaktadır.

Kızamık, kızamıkçık, kabakulak üçlüsü

Toplum sağlığını yakından ilgilendiren kızamık, kızamıkçık ve kabakulak hastalıklarına karşı koruma sağlayan üçlü aşı bir yaşında yapılıyor ama yoğun yan etki yapmıyor. 7-10 gün sonra hafif ateş ve döküntü gelişebiliyor ancak bu belirtiler 3-5 günde geçiyor. Son 3-4 yıldan bu yana Avrupa’dan başlayan bir kızamık salgını var. Türkiye’de ara sıra 9. ay ile 11. ay arasındaki bebeklerde ekstra doz kızamık aşısı uygulanıyor ve aşı kampanyaları düzenlenebilmektedir.

Su çiçeği aşısı bir yaşında yapılıyor

Döküntü yapan ve bulaşıcılığı çok yüksek bir hastalık olan su çiçeğinden korunmak için yapılan aşı da kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşılarıyla beraber 12. ayda uygulanmaktadır.

Hepatit A’dan korunmak mümkün

Türkiye’de çok sık görülen bulaşıcı hastalık olan Hepatit A, ellerden su ve yiyeceklerden bulaşıyor, karaciğeri etkiliyor. Çocukluk çağında 18 ve 24. ayda iki doz şeklinde uygulanan aşı ise bu yaygın hastalıktan koruyor. Herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Rotavirüse ve menenjite savaş açan aşılar

Sağlık Bakanlığı’nın aşı takviminde yer almamasına karşın çocuk sağlığı açısından gerekli olan başka aşılar da bulunmaktadır. Bunlardan rota virüs ve meningokok aşıları öne çıkıyor. Rota virüs, çocukluk çağında çok sık görülen ve mikrobik olmayan ishal nedeni.  Çocukların yüzde 90’ı ishal, kusma, ateş şikayetiyle hastaneye gelir. Genel sağlık durumu bozukluğuna yol açabilen bu virüs, hayati riske de neden olabilmektedir.

Ağızdan alınan rotavirüs aşısının iki ya da üç doz uygulanan türleri bulunmaktadır. İlk uygulama genellikle 2 ya da 3. ayda yapılıyor. Erken çocukluk çağından itibaren görülen bir menenjit türü olan meningokok, 24 saat içerisinde damar sistemini etkileyip kanama, pıhtılaşma bozukluğu ve çoklu organ yetmezliği ile yaşamı tehdit edebiliyor.

İki türü bulunan aşı en erken 3. ayda uygulanmaktadır. Etkisi aşılamadan altı hafta sonra başladığı için erken uygulama önemli. Bir yaşın altındaki çocuklar daha yüksek risk taşıdığı için aşılama mümkün olduğunca erken başlamalı. Ancak ilerleyen yaşlarda da yapılabilmektedir. Doz sayısı yaşa göre değişiyor.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir