Pandemi öncesi ve sonrası Türkiye’de yemek yeme alışkanlığı

Türkler günde 2 öğün yiyor, Türk kahvesi içmeden yapamıyor

Thermomix, Türklerin yemek yeme ve mutfak alışkanlıklarına ilişkin kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. Özellikle pandemi öncesi ve sonrası yeme alışkanlıklarında ne gibi değişimler olduğunu gözler önüne seren araştırma çarpıcı sonuçlarıyla dikkat çekti. Thermomix Türkiye’nin resmi Instagram sayfası üzerinden ortalama 3 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma ile yeme sıklığı, yemek pişirme ve küçük ev aletleri kullanımına dair önemli veriler elde edildi.

Ankete göre, pandemi sonrası yemek siparişlerinde ciddi bir düşüş görülüyor. Evde yemekleri çoğunlukla kadınlar pişirirken, yeni tarifler için en çok Youtube videoları takip ediliyor. Türkler dünya mutfaklarından en çok İtalyan mutfağını severek tüketiyor. Türkiye’de çoğunlukla günde 2 öğün yemek yenilirken, yemekten sonra mutlaka Türk kahvesi içme ve tatlı yeme ihtiyacı hissediliyor.

Yemek siparişlerinde ciddi düşüş oldu

Her 10 katılımcıdan 6’sının evde daha çok vakit geçirmesinin yemek düzenine olumlu yönde etkilediği belirtilen araştırmada, katılımcıların yüzde 61’i her gün evde yemek pişirdiğini belirtirken yüzde 21’i gün aşırı, yüzde 18’i ise haftada 1-2 kez cevabını verdi.

Ankettin dikkat çekici sonuçlarından biri ise Türklerin pandemi sonrasında dışarıdan yemek sipariş etme alışkanlıklarının değiştiği yönünde. Evlerinde pişirmeyi tercih ettiklerini belirten katılımcıların yüzde 62’si dışarıdan hiç sipariş vermediğini, yüzde 18’i haftada bir kez sipariş verdiğini, yüzde 20’lik kalan kesim ise sipariş sıklığının haftada 3-4’ü bulduğunu dile getiriyor.

Mutfağa çoğunlukla kadınlar giriyor

Evde yemekleri çoğunlukla kadınlar yapıyor. Ankete göre mutfakların şefleri yüzde 80’i kadınlar, yüzde 14’ü ise erkekler oluyor. Hemen hemen her gün yeni yemek pişirildiğini dile getiren erkek katılımcılar en çok eşlerinin yemeğini yemekten hoşlanıyor.

Ankete göre yemekten sonra mutlaka bir şeyler içme ve tatlı yeme ihtiyacı hissediliyor. Yemeklerden sonra katılımcıların yüzde 43’ü Türk kahvesini tercih ederken yüzde 37’si ise çay tüketiyor. Günde ortalama 2 öğün beslenen Türkler, yemekten sonra mutlaka bir tatlı yeme ihtiyacı hissediyor.

Türkler yeni tatlara ve İtalyan mutfağına bayılıyor

Dünya mutfaklarından en çok İtalyan mutfağını sevdiklerini belirten katılımcıların yüzde 92 gibi büyük bir çoğunluğu yeni tatlar denemeye açık olduğunu söylüyor.

Yeni tarifler için dijital platformları takip ettiklerini belirten katılımcılar en çok Youtube videolarından ilham alıyor. Katılımcıların yüzde 38’i yemek tarifleri için Youtube’u, yüzde 25’i ise influencer’ları takip ediyor. Markaların sosyal medya hesaplarını ya da uygulamaları tercih edenlerin oranının ise yüzde 17 olduğu görülüyor.

Yemek kitapları yerini dijitale bıraktı

Basılı yemek kitapları dijital platformların gerisinde kalıyor. Her 10 kişiden 4’ü yemek kitabı satın aldığını belirtirken, 6’sının tercih etmediği görülüyor.

Elektrikli mutfak aletleri alışverişinde oldukça bonkör

Katılımcıların yüzde 83’ünün evinde elektrik mutfak aleti olmasına rağmen, yüzde 71’i pratik bulduğunu ve yüzde 67’si yemek hazırlarken kullandığını belirtiyor. Elektrikli mutfak aletleri alışverişinde kesenin ağzını açan katılımcılar en fazla ne kadarlık ödeme yaparsınız sorusunda ise yüzde 38’i 500-2000 TL cevabını verirken, yüzde 40’ı 2000 TL üzeri ödeme yapabileceğini belirtiyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir