Pandemide aile ile her güne bir oyun, her güne bir masal

Aile Saati projesi genişliyor

KoçSistem tarafından hayata geçirilen, bilinçli teknoloji kullanımına dikkat çekmeyi ve aile içerisinde ebeveyn-çocuk iletişimine katkı sağlamayı amaçlayan Aile Saati projesi genişliyor.

‘Eğitim Ortağı’ AÇEV’in ardından ‘Kitap Ortağı’ olarak Yapı Kredi Yayınları ile iş birliği yapan KoçSistem, pandemi döneminde artış gösteren teknoloji kullanımına dikkat çekiyor. Projeye kapsamında Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ‘Her Güne Bir Oyun’ ve ‘Her Güne Bir Masal’ kitapları eğitime katılan ebeveynlerle paylaşılacak.

KoçSistem, projeyi bir basın toplantısı ile duyurdu.

Toplantıda, KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca ve Yapı Kredi Yayınları Genel Müdürü Tülay Güngen ve yazar Ahmet Ümit basın mensuplarının sorularını cevapladı.

‘Sağlıklı teknoloji kullanımı hedefliyoruz’

KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, proje hakkında bilgi verdi: “Tüm aile bireylerini, bilinçli teknoloji kullanımına ve aile içi iletişimi artırmaya davet ediyoruz. Özellikle dijital uyaranlara çok fazla maruz kaldığımız pandemi günlerinde, ekranları belli bir süre de olsa kapatmalı, ailece vakit geçirmeli, kitap okumak gibi nitelikli aktiviteler yapmalıyız. Teknoloji ve gerçek hayat arasındaki dengenin bozulması aile üyeleri arasındaki iletişimi geri dönülmez şekilde koparabiliyor. Çocukların zihinsel, sosyal ve psikolojik gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Aile Saati projemizin etki alanını genişletmek için eğitim ortağımız AÇEV ile ebeveyn eğitimlerine devam ediyoruz. Yapı Kredi Yayınları ile daha fazla sayıda çocuğun ve ailenin kitaba erişimini sağlamayı hedefliyoruz. Dijital ekranlardan uzaklaştığımız zamanlarda kitap okuyarak, oyun oynayarak ve hayal kurarak büyüyen çocukların yetişmesi için toplumsal fayda sağlamayı amaçlıyoruz”

‘Bu iş birliği geleceğe olan inancımızı artırıyor’

Yapı Kredi Yayınları Genel Müdürü Tülay Güngen ise şu bilgileri verdi: “Günümüz gerçeği olan akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlarla gelişen sanal dünyada geçirdiğimiz zamanla gerçek hayat arasında bir denge kurulabilmesi için başta aile olmak üzere bireyler arasında kurulan yüz yüze iletişim çokdeğerli. Uzun yıllardır çok beğenilerek okunan kitaplarımız ​​eğitime katılan ebeveynlerle paylaşılarak, ‘ekransız’ ev eğlenceleri desteklenecek. Aile Saati logosuyla tekrar basılan bu iki kitapta yer alan oyunlar ve masallarla anne-baba ve çocuk arasındaki bağın güçleneceğine inanıyorum. Türkiye’de her geçen gün daha fazla edebi yapıtın okunması, özellikle çocuklar ve gençlerin edebiyatla tanışması, pandemi gibi zorlu bir dönemde umuda ve insanlığa dair güzel sözlerin çoğalması anlamına geliyor.”

‘Masalların özgürlüğü var’

Yazarlık serüveninin annesinden duyduğu masallarla başladığını ifade eden Ahmet Ümit, “Annem iyi bir masal anlatıcısıydı. Yalnızca bize anlatmaz, komşularımızın çocukları da bize masal dinlemeye gelirdi. Bu masallarda biz de dinleyiciler de rol alırdı, karar vericiydi. ‘Masal Masal İçinde’ kitabım annemden dinlediğim masallardan oluşuyor. Masalların özgürlüğü var. Çocuklarımızın zor bir dünyada iyi ve güçlü kalabilmeleri için ruhlarının doğru biçimde masallarla beslenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

  • Aile Saati projesi ile #haydikapatalım hareketi, ebeveynleri her gün 19.00-20.00 saatleri arasında bir saatlik mola vermeye davet ediyor.
  • Ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte tüm ekranları kapatarak, ev içi veya dışı çeşitli etkinliklerle zaman geçirmeleri çağrısı yapıyor.
  • İstanbul ve İzmir’in çeşitli semtlerinde açılan 94 kurs ile 2.000’den fazla ebeveyn ve onların 3-13 yaşları arasındaki çocuklarına ulaşıldı.
  • AÇEV Anne ve Baba Destek Programları kapsamında ebeveynler, çocuklarının teknolojiyle daha sağlıklı bir ilişki kurabilmeleri için desteklendiler.
  • KoçSistem çalışanları da ailelere ‘Güvenli İnternet Kullanmı ve Teknolojide Yeni Trendler’ eğitimi verdiler. Eğitimler dijital ve eğitim kitleri ile devam ediyor.
  • Dünya çapında pandemi ile internet kullanımında yüzde 50 oranında artış görüldü.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir