Paranit ve TOÇEV akran zorbalığına karşı: Sevgiyle bitti gitti

6 ilde, 36 okulda 1835 öğrenciye ulaşacak

Akran zorbalığı, özellikle ilkokul çağındaki çocuklar arasında sık rastlanan bir durum. Her çocuğun başına gelebilecek bitlenme de akran zorbalığının konuları arasında yer alıyor.

Paranit, TOÇEV iş birliği ile bu yaş grubundaki çocukları arkan zorbalığına karşı bilinçlendirmeyi hedefliyor. Çocukların sevgiyle ellerinden tutuyor ve sevgiyle bitti gitti diyor.

Perrigo çatısı altında yer alan Paranit, TOÇEV ile gerçekleştirdiği ‘Sevgiyle Bitti Gitti’ farkındalık projesiyle tüm dünyanın odağında olan akran zorbalığı konusunu sevginin iyileştirici gücüyle aydınlatıyor. Proje ile;

  • Çocukların zorbalık kavramını bilmesi
  • Zorbalık süreçlerinde yaşanan duygu farklılıklarını gözlemleyebilmesi
  • Hislerini korkmadan dile getirmesi
  • Kendi haklarını korurken başkalarının haklarını ihlal etmemesi
  • Empati yeteneklerinin gelişmesini hedefliyor.

Uzman psikologlar eşliğinde çeşitli oyunlar ve farkındalık sohbetleriyle gerçekleştirilen eğitimler, arkan zorbalığının önüne geçmeye yardımcı oluyor.

Proje iki yıldır devam ediyor

Projenin içeriği Maltepe Üniversitesi Teknoloji ve İnsan İlişkileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (MATİN) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nesteren Gazioğlu, MATİN Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ferzan Curun ve Eğitim Fakültesi Arş. Gör. Zeynep Ece Tezel tarafından yapılan araştırmalar çerçevesinde hazırlandı. Eğitimler, Psk. Burcu Gökbulut tarafından veriliyor.

Paranit, özellikle bitlenme gibi her çocuğun yaşayabileceği bitlenmeyi normalleştirmek ve utanmadan sorunu çözebilmek için çocuklara yalnız olmadıklarını hatırlatıyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir