Pierre Fabre’den Yeşilçam Doğa ve Çocuk Filmleri Festivali

Çocuklar eğlenirken, doğayı korumayı öğrenecek

Pierre Fabre’nin koşulsuz katkılarıyla ‘Yeşile Saygı’ misyonu kapsamında; Mardin’in 16 köyünde ‘Yeşilçam Doğa ve Çocuk Filmleri Festivali’ başladı. Bu proje sayesinde; bir engelli rehabilitasyon merkezi ve Mardin Yetiştirme Yurdu’nda 5 bin çocuğa ulaşılması hedeflenmekte.

Pierre Fabre, çocuklara doğa bilinci ve sevgisini aşılamak üzere festivali 1 Eylül’de hayata geçirdi. Festival kapsamında çocuklarla köylerde çöp toplama; okullarda ağaç dikme; sirk gösterileri; doğa temalı 5 kısa film izleme; filmleri oylama etkinlikleri gerçekleşecek. Çocuklar bir yandan eğlenirken, bir yandan da doğayı korumayı öğrenecekler.

Konusu ‘Doğa ve Çocuk’ olan filmlerin ön elemesi jüri üyeleri; İspanyol Yönetmen Daniel Matesanz, Yönetmen Tekin Girgin, Yönetmen Necdet Yiğit, Görüntü Yönetmeni Halil İbrahim Çevik, Pierre Fabre Türkiye Genel Müdürü Dr. Hande Demirdere ve Pierre Fabre Türkiye Green Mission Elçisi Canan Akyurt. Jürinin seçtiği filmler, çocuklar tarafından oylanacak.

Bugüne kadar yaklaşık 2 bin çocuğa ulaştı

Mezopotamya Sirk Dünyası etkinliklerinin Hocaköy Okulu etabı 13 Eylül’de; Derik’teki Direkli Hacı Ahmet Irmak İlkokulu etabı da 14 Eylül’de tamamlandı.

Akyazı Köyü, Eroğlu Köyü, Kızltepe Engelliler Derneği, Karakuyu Köyü, Bektaş Köyü etapları tamamlandı. Festival 23 Eylül’e kadar farkı köylerde, rehabilitasyon merkezleri ve yetiştirme yurtlarında devam edecek. Finali ise, Dünya Çocuklar Günü ve Dünya Habitat Günü olan 1 Ekim’de Mardin’de gerçekleşecek.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir