Sonbahar alerjilerinden korunmak için 8 öneri

Enfeksiyon hastalıkları ile karıştırılıyor

Sonbahar döneminde alerjik nezle, sinüzit, astım gibi hastalıklarla daha sık karşılaşılıyor. Bitkilerdeki sporlar da sonbaharda artış gösterebiliyor çünkü ıslak zeminler, bodrum katları, nemli yaprak yığınları küf için ideal üreme alanları oluyor. Ayrıca hava soğudukça iç mekanlarda vakit geçirme süresi arttığı için ev tozlarına maruziyet artıyor. Okulların açılmasıyla birlikte de grip, Covid- 19, soğuk algınlığı gibi virütik enfeksiyonların ortaya çıkması; bunların tetiklediği alerjik solunum yolu hastalıklarında da artış yaşanmasına yol açıyor.

Memorial Antalya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Ayhan Değer, sonbahar alerjileri hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı:

Alerjik solunum yolu hastalıkları ile virütik solunum yolu enfeksiyonları bazı ortak belirtiler nedeniyle sık karıştırılıyor. Fakat bu iki grupta bazı önemli farklılıklar söz konusudur. Ateş, halsizlik, kırgınlık, boğaz, kas ve eklem ağrıları virütik enfeksiyonlarda yaygındır. Alerjik solunum yolu hastalıklarında pek görülmez. Yine alerjik solunum yolu hastalıklarında bulaş olmadığı için yakın çevrede benzer şikayetler olmaz. Oysa virütik solunum yolu enfeksiyonları çok kolay bulaşabildiğinden benzer belirtiler çok yaygın olarak görülmektedir.

Bu belirtiler alerjiyi işaret edebilir

 1. Burun akıntısı ve tıkanıklığı
 2. Gözlerde sulanma
 3. Hapşırık
 4. Öksürük
 5. Hırıltılı solunum
 6. Gözlerde ve burunda kaşınma
 7. Geniz akıntısı

Kişiye özel tedaviler rahatlatıyor

Alerjinin nedenine ve şiddetine göre tedavi değişebilmektedir. Steroidli burun spreyleri burundaki problemleri azaltabilmektedir. Antihistaminikler hapşırma, burun çekme ve kaşıntıyı durdurmaya yardımcı olmaktadır. Dekojestanlar tıkanıklığı gidermeye ve burundaki mukustan kurtulmayı sağlamaktadır. Bazen de antibiyotik kullanmak gerekebilmektedir. Astımda yine steroidli inhaler (direkt hava yollarına giden), nefes açıcı inhaler ilaçlar, montelukast denilen ve oral yolla alınan tablet formundaki ilaçlar kullanılmaktadır.

Aşı tedavisi önemli fayda sağlıyor

Aşı; cilt veya kan testinde alerjen saptanmış ve özellikle uzun süre fazla çeşitte ilaç kullanan şiddetli belirtileri olan kişilere önerilmektedir. Amaç, vücudu alerjen maddeye duyarsız hale getirmektir. Polen, ev tozu, küf gibi solunum alerjilerinde uygulanan bu tedavinin başarı oranı oldukça yüksektir. Alerji uzmanlarınca planlanan ve yapılan bu tedavi metodu enjeksiyon şeklinde uygulanmakla birlikte bazı alerjilerde dil altı tablet şeklinde de verilebilmektedir.

Solunum yolu alerjilerinden korunmak için 

Solunum yolu alerjilerinden tamamen kaçınmak pek mümkün olmasa da, şu şekilde sıralanan bazı önlemler rahatlama sağlayabilmektedir:

 1. Yaz sonu ve sonbahar başında polen sayıları sabahları en yüksek seviyededir.Polen sayısının fazla olduğu bu zamanlarda kapı, pencere açmayın. Dışarıda geçirilen zamanı sınırlayın.
 2. Dışarı çıkılması gerektiğinde ise eve girerken kıyafetleri çıkarın ve duş alın. Çamaşırları dışarıda kurutmayın.
 3. Yaprak yığınları arasında oynamak milyonlarca küf sporunu havaya saçabilmektedir. Bu da hastalıkların gelişmesini kolaylaştırabilmektedir.
 4. Yaşanılan yerde nem ve küf varsa, ortadan kaldırın. Sigara dumanı da alerjiyi artırabilmektedir.
 5. Ev tozu sıcak ve nemli ortamı sever ve çok çabuk çoğalır. Bu nedenle özellikle yatılan yer sıcak ve nemli olmamalı. Haftada bir nevresim, çarşaf ve yastık kılıfları en az 55 derecede yıkayın.
 6. Ortamda toz tutacak kitap, halı, oyuncak vs. olmaması önemlidir.
 7. Sık sık toz alın ve akarlar için elektrikli süpürgeler kullanın.
 8. Grip ve Covid- 19 aşılarının yapılması önemlidir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir