Planlanan kanser ameliyatları 2-3 aydan fazla ertelenmemeli

İstatistiklerde kanser tanısı azalmış görünüyor ama…

Covid-19 salgını nedeniyle kanser teşhis, tedavi ve düzenli kontrol süreçleri maalesef aksadı. Özellikle ameliyat olması gereken hastalar tedirginlik yaşıyor. Ancak uzmanlar, ameliyatların çok uzun süreyle ertelememesi gerektiğini söylüyor.

Dr. Fikret Düşünceli

Tüm kanserlerde pandemi boyunca polikliniklere başvuruların azaldığını belirten Academic Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Fikret Düşünceli, “Pandemide bir yılı geride bıraktık ve bir yıl geç kalmak tüm kanserler için alarm niteliğindedir. Bu süreçte rutin muayenesine gelmesi gereken hastalar gelmedi. Bu da önümüzdeki günlerde bazı kanserleri ileri evrede görebileceğimiz anlamına geliyor. Mesela geçen yıl mamografi çekilmesi gereken bir hastada belki bir yıl önce tümörünü saptayacaktık ve ameliyatını yapmış olacaktık” dedi.

’60 ameliyatın 20’si kanser vakasıydı’

Düşünceli şöyle devam etti: “Bazı kişilerde kolonoskopi, endoskopi gibi işlemleri yapamadık, biyopsi alamadık ve bundan dolayı kanser tanısı konulamadı. Kanser teşhisleri bu yüzden geçen yılki bazı istatistiklerde daha az görünüyor. Ama bu bir yanılsama, kanser azalmadı.”

Pandemi döneminde ‘Ameliyatı ne kadar öteleyebiliriz ve hastaya zarar vermeden nasıl ameliyat ederiz?’ sorusunun yanıtını aradıklarını söyleyen Dr. Fikret Düşünceli, “İlk başlarda daha ne olduğunu bilmediğimiz için 1-2 ay geçsin, önümüzü görelim denildi. Ancak bu sürenin 2-3 ayı geçmemesi lazım. Tüm kanserler için bu durum geçerli.

Bir yandan da 2020 yılı içinde en fazla ameliyat yaptığımız grup kanser hastaları oldu. Çünkü bazı hastaların ameliyatını çok fazla erteleme şansı yoktu. Geçen yıl oranla kanser ameliyatlarının sayısı arttı. Önceden 100 ameliyattan 15’ini kanser ameliyatları oluştururken geçtiğimiz yıl 60 ameliyatın 20’si kanser vakalarıydı” şeklinde konuştu.

Yeni ilaçlarla tedavide başarı artıyor

Kanser tedavisinde başarı oranlarının artığından da bahseden Dr. Düşünceli, şu bilgileri aktardı:

1-Teknoloji geliştikçe hastalıkları daha erken tespit edebiliyoruz,  ayrıca eskiden yapamadığınız ameliyatlarda ya da tedavisinde başarılı olamadığımız kanser türlerinde daha başarılı sonuçlar alıyoruz. Bu da yaşam sürelerinin, yaşam beklentilerinin uzamasını sağlıyor.

2-Akıllı ilaçlarla hedefe yani sadece kanserli dokuya yönelik ve vücudunuzda belli bir süre kalacak kontrollü salınım yapacak ilaçlara doğru gidiliyor. Vücudunuzda örneğin 3 ay kalan ve toplam 30 miligramı günde bir miligram salınacak şekilde ve başka dokulara zarar vermeden etkili oluyor bu ilaçlar.

3-Yeni ilaçların bir yararı da önceden ilk başta ameliyat edilemeyecek durumda olan hastaları ameliyat edilebilecek safhaya getirmemizi sağlaması. Özellikle meme kanserinde eskiden belli bir evredeyken memenin tamamını almamız gerekirken günümüzde verilen ilaçlarla bu tümörü küçülterek memenin tamamını almadan sadece bir kısmını alarak tedavi şansı sağlanıyor.

4-Tüm tümörler için hala geçerli olan en önemli kural, ne kadar erken saptanırsa o kadar başarılı tedavi edilmesidir. Tıp ilerledikçe yaptığımız cerrahiler daha minimal olmaya başladı. Elimizdeki silahlar güçlendikçe bugün daha kötümser konuştuğumuz durumlarda daha iyimser olabileceğiz. Cerrahi yapılamayan hastaları belki cerrahiye aday haline getireceğiz. Bazı vakaları da hiç ameliyat etmeden sadece ilaçlarla tedavi edebileceğiz

Laboratuvar sonuçlarını internetten doğrulatmayın

İnternetten hastalık bilgisi ararken hastaların genelde olumsuz bilgiye odaklandığını anlatan Dr. Düşünceli, “Laboratuvar tetkiki yaptıran bazı hastalar; doktora başvurmadan internetten edindiği bilgiyle ‘Kanser oldum’ yorumunu yapıyor.  Bazen de tam tersi oluyor ve durumu hafife alıyor. Eğer herhangi bir şüpheyle laboratuvar tetkiki yapıldıysa sonrasında mutlaka doktora danışılmalıdır” diye uyardı.

En yaygın 5 belirtiyi unutmayın

  • Halsizlik
  • Normal yeme düzenine rağmen istem dışı kilo vermek
  • Kadınlarda adet döngüsü haricindeki kanamalar
  • İhmal edilen mide, bağırsak sistemi kanamaları
  • Dışkılama alışkanlıklarında değişiklikBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir