Prof. Dr. Beyazyürek: Pandemi bitse bile kaygısı kalacak

Ruhsal sıkıntı yaşayanlar daha çok 25-50 yaş arasında

Pandemi günlerinde kaygı bozukluğu ve ölüm korkusuyla psikolog ve psikiyatrların kapısını çalanların sayısı 2-3 kat arttı. Beykoz Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Psikiyatrist Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, yetkililerin ve uzmanların koronavirüs konusundaki çelişkili ifade ve davranışlarının toplumda kaygıyı artırdığını söylüyor. Beyazyürek, “Uzmanların farklı görüşler dile getirmesi insanların kafasını karıştırıyor. Pandemi bitse bile kaygısı kalacak” dedi.

Prof. Dr. Mansur Beyazyürek

Virüsün bedenlerine zarar vereceğinden endişe edenlerde, kaygı bozukluğu ve ölüm korkusu görülüyor. Ruhsal sıkıntı yaşayanlar daha çok 25-50 yaş arası hastalar. Bu yaş grubu; daha çok hayatın içindeler. Hayatlarını idame ettirme derdini daha çok yaşıyorlar. Bu nedenle ‘Çocuklarıma bakamazsam, geçimimi sağlayamazsam’ endişesini duyuyorlar.  Bu baskı da kaygı bozukluğu ve ölüm korkusu olarak ortaya çıkıyor.

Farklı görüşler kafaları karıştırabilir

Sağlıklı veri aktarımı, toplumun ve bireylerin ruh sağlığı açısından çok önemli. Uzmanların gerek aşı gerekse mutasyonlu virüs gibi konularda farklı görüşler dile getirmesi insanların kafasını karıştırıyor. Liderler, toplumlarına doğru, sağlıklı ve net bilgiler veremediler. Çünkü bütün bunlar kaygıyı pekiştiriyor. Belki Covid-19 bir gün bitecek ama kaygısı devam edecek. Kaygıların iyileşmesi, kimi zaman virüse bağlı fiziksel rahatsızlıkların iyileşmesinden daha zor. Maalesef 1999 depremi nedeniyle gelişen kaygılarıyla ilgili halen tedaviye gelen hastalarım var.

Önce kendinize güvenin

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bireylerin kaygılarını azaltabileceklerini ve kontrol altında tutabileceklerini söyleyen Beyazyürek, kaygılarla başa çıkmak için kişinin öncelikle kendine güvenmesi gerektiğini vurguluyor. Sanatsal aktivite, spor ve hobi gibi uğraşların kaygıları azaltmada faydalı olabileceğini belirten Beyazyürek, “Yaşadığımız dönemde yapabileceğimiz birçok öneri toplumda yeterince karşılık bulamayabilir. Birçok insan geçim derdinde… Bu yüzden olabildiğince önerilerimize kulak vermeleri gerektiğini söyleyebilirim. İyi beslenme, düzenli uyku, aile içi iletişim kaygılarla başa çıkmak için önemli. Ayrıca kişilerin kendilerini mutlu edecek bir uğraş edinmelerini de önemsiyorum. Küçük bir saksıda bir çiçek yetiştirmek bile kaygıyla başa çıkmada katkı sağlar” diye konuşuyor.

Kaygıyla başa çıkmanın yolları

  • Kendinize güvenin, kaygılarınızla daha kolay başa çıkın.
  • Fiziksel aktivitenizi artırın. Spor ve egzersiz yapın, kaygılardan kurtulun.
  • Sanatsal faaliyetlerle uğraşın ve kendinize hobi edinin.
  • Aynı evi paylaştığınız aile bireylerinizle, kaygılarınızı paylaşmaktan çekinmeyin.
  • İyi ve kaliteli uyumaya, düzenli beslenmeye çok dikkat edin.
  • Olabildiğince teknoloji olanaklarını kullanarak, sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla görüşün.
  • Bütün bunları yaptığınız halde kaygılarınızı kontrol altında tutamıyorsanız; psikolog ya da psikiyatra başvurmaktan çekinmeyin.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir