Prof. Silici: Stresten korunmak için propolis kullanmalıyız

Stres, bağışıklık sistemini zayıflatıyor

‘Yeni normal’e uyum sağlamaya çalıştığımız bu dönemde yaşadığımız stres, kaygı ve endişe bağışıklık sistemimizin zayıflamasına neden olabiliyor. Erciyes Üniversitesi T. Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Silici, bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendirmek için propolis kullanımını öneriyor.

COVID-19 salgını nedeniyle hayat ritmimiz değişti, uyku düzenimiz bozuldu, beslenme alışkanlıklarımız değişti ve en önemlisi kaygı, endişe ve stres düzeyimiz yükseldi. Stresin, biyolojik ve psikolojik dengemizin bozulmasına gösterdiğimiz bir tepki olduğunun belirten Silici, “Stres, bağışıklık sistemimizde hasara yol açabiliyor. Bağışıklık sistemimizin baskılanması enfeksiyonlara ve kronik iltihabi hastalıklara yakalanmamızı daha kolay hale getiriyor. Yani hastalıklarla mücadelemiz zayıflıyor. Bu nedenle bu dönemde hem bağışıklık sistemimizi güçlendirecek hem de virüsle savaşmamızı kolaylaştıracak doğal, antioksidan etkili takviyelere ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Propolis doğru kullanıldığında bir koruyucu

Bilinen en yüksek antioksidan aktiviteye sahip ürününün propolis olduğunun altını çizen Prof. şunları anlattı: “Arıların bitki tomurcukları ve salgılarından topladığı reçinemsi maddeleri işleyerek ürettiği bir ürün olan propolis doğru kullandığımız sürece iyi bir koruyucu. Yeter ki; alkol, propilen glikol gibi kimyasallar içermesin, hep doğal kalsın! Propolis alırken her zaman ürünün ambalaj üzerinde yer alan içeriğini okuyun ve alkol kullanılmadan saflaştırılarak maksimum oranda etken maddeye sahip ürünleri tercih edin. Alkolsüz, tek kullanımlık, ambalajlı ürünlerin kullanımı da son derece pratik… Bunların çocuk ve yetişkinlere özel olarak dozları ayarlandığı için damla saymak gerekmiyor ve doğru miktarda kullanılabiliyor. Bu dönemde önlemlerimizi alalım, iyi beslenelim, spor yapalım. Arı ürünlerimizi özellikle propolisi evde, okulda, işte, sahilde, yazlıkta, bahçede, tarlada yanımızdan eksik etmeyelim. Koronavirüs salgını devam ediyor ama hayat da devam ediyor.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir