PSA değerleri normal olan her 5 hastadan 1’inde kanser gelişebilir

Prostat hücreleri yaşla birlikte kanserleşebilmektedir

Prostat bezi, 30 yaş itibariyle mikroskopik olarak her erkekte büyümeye başlar. 50’li yaşlar civarında ise bireysel faktörlere göre değişmekle birlikte  iyi huylu büyümenin bir sonucu olarak idrar kesesini tıkayıcı etkileri başlamaktadır.

Medicana International İstanbul Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Koyuncu, prostat ve PSA testi ile ilgili bilgiler verdi.

Prostatın iyi huylu bu büyümesine bağlı olarak;

  • Sık idrar gitme
  • Gece idrar kalkma
  • İdrar hemen başlayamama
  • Kesik ya da çatallı idrar yapma
  • İdrarın tam bitmemiş hissi
  • İdrar yaparken yanma hissi
  • İdrara aniden sıkışma
  • İdrar kaçırma şikayetleri görülebilmektedir.

Erkeklerin yaşam boyu yakalanma olasılığı yüzde 10-12

Prostat bezinin iyi huylu büyümesinin yanı sıra prostat hücreleri yaşla birlikte kanserleşebilmektedir. Tüm erkeklerin yaşam boyu prostat kanserine yakalanma olasılığı yaklaşık yüzde 10-12’tir. Erkeklerde ikinci en sık görülen kanser türüdür. Ancak erken tanı ile prostat kanserinden tamamen kurtulma ihtimali (kür şansı) diğer birçok kanserden daha yüksektir.

Prostat kanserinde erken tanısı için; ailede birinci derece akrabalarında prostat kanseri öyküsü olanlarda 45 yaş; olmayanlarda ise 50 yaş itibariyle yılda bir kez:

  • Parmakla prostat muayenesi
  • Kanda PSA tayini yapılmalıdır.

PSA (prostat sepsifik antijen) prostat hücrelerinden salgılanan semenin (meninin) sıvılaşmasını sağlayan bir enzimdir. Normalde prostatik kanallarda ve menide kanda bulunduğundan çok daha fazla miktarda bulunur. Fakat prostatın hücre bütünlüğünün zarar gördüğü bazı durumlarda kana geçişi artar ve kandaki değeri yükselir. Prostat kanserinde seviyesi artar.

PSA seviyenin yükselmesinin sebebi de tümöral dokuların prostat hücre bütünlüğünü bozmasıdır. Bu değere kan örneği alınarak (kan tahlili) ile bakılır. Değer, kanser dışında, idrar yoluna sonda takılması, sistoskopi (mesanenin kameralı sistemle görüntülenmesi), boşalmanın hemen sonrası, prostat iltihabı, prostat biyopsisi alınması, prostat ameliyatları sonrası ve prostat masajı sonrası geçici de olsa yükselebilmektedir.

Her yıl düzenli PSA tayini ve prostat muayenesi 

PSA hangi değerde olursa kanser yoktur sorusuna cevap vermek zordur. 1 ng/ml nin altında olduğu çok düşük değerlerde bile yüzde 6.6 hastada prostat kanseri bulunabilmektedir. PSA değeri arttıkça kanser görülme oranı ca artmaktadır. Genel olarak tüm dünyada kabul gören gerçek ise,  erişkin yaşta 2.5 ng/dl nin altında olmasının normal olarak kabul edilebileceğidir.

PSA değeri yüksek olarak saptandığında yaş, prostat boyutu ve PSA yüksekliğine yol açacak diğer durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Her PSA yüksekliği kanser olduğu anlamına gelmediği gibi düşüklüğü de kanseri ekarte ettirmek için yetersizdir. Değerleri normal sınırda olan her 5 hastadan 1’inde prostat kanseri tespit edildiği unutulmamalıdır. Bu sebeple prostat kanserinin teşhisinde PSA değeri ile birlikte parmakla prostat muayenesi gündeme gelir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir