Ramazanda mide ağrısından korunmak için 7 önlem

Beslenme düzenindeki değişiklikler mide ağrısı şikayetlerini artırıyor

Geçmeyen mide ağrısı sorunundan kurtulmak için ağrının kaynağının belirlenmesi gerekiyor. Problemin kaynağına göre uzman hekimler tarafından verilen bazı ilaçlar mide ağrısını giderirken; her evde bulunabilen bazı besinler ile bitki çayları ağrıyı süreli olarak hafifletebiliyor.

Ağrıya eşlik eden kanama, kilo kaybı, sarılık, iştahsızlık, boğazda takılma hissi, erken doyma veya kansızlık gibi durumlar varsa; mutlaka uzman bir hekime başvurulması gerekiyor.

Memorial Kayseri Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Mustafa Kaplan, mide ağrısı şikayetlerinden korunmanın yollarını anlattı:

İftar ve sahurda hafif beslenin

Ramazan ayında öğün sayısı ve saatlerinin değişmesi mide sorunlarına yol açabilmektedir. Mide ağrısı da bu dönemde öne çıkan şikayetlerden biridir. Sahur ve iftarda mideyi yormayan, tok tutan ancak hafif besinler tüketmek, doğru pişirme yöntemlerini kullanmak, yemeği daha yavaş yemek, sıvı alımına özen göstermek gibi noktalara dikkat edilmelidir. Ancak tüm tedbirler alınmasına rağmen mide ağrısı geçmeyebilir. Bu süreçte uzman yardımı alınması çok önemlidir.

Ağrının kaynağı belirlenmeli

Halk arasında iman tahtası olarak bilinen bölgenin üzerinde, göğüs ön bölgesinin altında, karnın üst bölgesindeki ağrı çoğu zaman mide ağrısı olarak adlandırılmaktadır. Ağrı bazen tek noktada başlayarak genellikle sırta, sağa- sola ve bazen göğüs bölgesine yayılmaktadır. Ağrı kıvrandırıcı, gece uykudan uyandıran şekilde olabileceği gibi uzun süreli sabit bir ağrı da olabilmektedir. Ağrının karakteri, yayılımı, aç veya tokken ortaya çıkması ve eşlik eden durumlara göre kaynağı belirlenmektedir.

Ağrıya bu belirtiler eşlik ediyorsa dikkat

 • Ağrı ile beraber bulantı bazen de kusma görülebilmektedir.
 • Ağrı sebebi reflü ise göğüs ön bölgesinde yanma ve yediklerin geriye kaçması, yutmada zorluk, öksürük, ses kısıklığı, boğazda gıcıklanma ortaya çıkmaktadır.
 • Mide ülseri ağrıları genellikle açlık durumunda yani geceleri artar.
 • Pankreası ilgilendiren hastalıklarda ise sırt ağrısı ve kuşak tarzı ağrı çok belirgindir.
 • Safra kesesi taşına bağlı olan durumlarda genel de sağ üst tarafta yemeklerden sonra şiddetli ağrı olur.
 • Ağrı ile beraber sol kola ve boyuna yayılan ağrıya, nefes alamama, terleme gibi durumlar eşlik ediyorsa mutlaka kalp krizi akılda tutulmalıdır.
 • Bazen baş ağrısına da sebep olur.
 • Hamilelikte artan karın içi basınca bağlı olarak reflü ve mide sıkıntıları ve ağrısı artar.

Ağrı geçmiyorsa ciddiye alın

Hastalar tarafından bu bölgenin ağrısı sıklıkla mide ağrısı olarak tanımlansa da; başka sorunlar bu ağrıya neden yol açmaktadır. Safra kesesi taşı, pankreas iltihabı, kalp ağrısı, kas ağrısı mide ağrısına sebep olmaktadır. Bu ayrımın yapılabilmesi için ultrason, endoskopi ve EKG yapılması ayrıca hastalardan kan tahlilleri gerekmektedir. Ağrı uzun süredir devam ediyor, evde uygulanan basit yöntemler ile geçmiyor ve ‘alarm semptomu’ olarak nitelendirilen kanama ve kilo kaybı varsa; mutlaka hastaneye başvurulması gerekir.

Mide ağrısına iyi gelebilecek yöntemler

 1. Hastanın ilk defa ağrısı varsa; şikayetleri haftada 1-2 kez gibi az sayıdaysa anti asit olarak bilinen çiğneme tabletleri veya şurupları kullanılmaktadır. Bu şurupların çoğunda aslında karbonat vardır. Onun için evde 1 bardak suya, 1 kaşık karbonat atıp; hazırlanan bir karışım da çoğu zaman mideye iyi gelmektedir.
 2. Mide asidini baskılayan mide koruyucu ilaçlar da doktora danışılarak; günde 1 defa sahurdan önce aç karnına alınabilmektedir. Eğer bu ilaçlar alınacaksa, 1 ay boyunda devamlı bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu ilaçların etkisi genelde 3-5 güne başlamaktadır.
 3. Özellikle asitli içecekler ve gıdalardan uzak durun. Çay, kahve, sigara ve alkol kullanımın azaltın. Yatak başını yükseltin ve yemek yedikten sonra hemen yatmayın.
 4. Sakız çiğnemek çoğu zaman mideye iyi gelir. Ama şekerli veya tatlandırıcılı ise gaz şikayetine yol açabilmektedir. İftar ile sahur arasında sakız çiğneyerek mide de belli oranda rahatlama sağlanmaktadır.
 5. Karnı sıkacak kıyafetlerden uzak durulmasıdır, karın bölgesinin gevşetilmesi de önerilmektedir.
 6. Özellikle yağlı yemekler safra taşına bağlı olan ağrıları artırabileceği için uzak durulmalıdır.
 7. Ağır egzersizler de karın içi basınca neden olup; şikayetleri artırabilmektedir.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir