Regl dönemlerinde kas ağrılarına iyi gelecek 5 egzersiz

Ağrıları azaltmak için neler yapabilirsiniz?

Regl olmadan yaklaşık bir hafta öncesinde başlayan kas ağrıları pek çok kadının ortak sorunu. Özellikle karın, sırt ve bacak bölgesindeki bu ağrılar halsizliğe, yorgunluğa ve isteksizliğe neden olabiliyor.

Uzmanlar, PMS ve regl dönemlerinde spor yapmanın ağrıları hafiflettiğini söylüyor. Hormonlar sebebiyle gerilen sinirleri ve kasları yumuşatmasının yanı sıra oksijen alışverişini artırıyor ve mutluluk hormonu salgılanmasını sağlıyor. Peki, PMS ve regl dönemlerinde kas ağrılarına iyi gelecek egzersizler neler?

Türkiye’nin ilk dijital kadın asistanı Pepapp, kas ağrılarını azaltmaya yarayan egzersizleri kadınlarla paylaştı:

1-Tempolu yürüyüş yapın: Tempolu bir yürüyüş kalp atış hızını artırarak kan akış hızını düzenler. Vücuda oksijen girer ve bedeniniz enerji depolar. Kendinizi daha dinç hissedersiniz.

2- Basit pilates egzersizleri: Pilates egzersizleriyle, açma ve germe hareketleri yapmak vücudunun esnemesine, kaslarının rahatlamasına yardımcı olur. Sürekli esnemek yerine bu canlandırıcı bir seçimi tercih edebilirsiniz.

3-Yoga hareketlerini deneyin: Yoga yapmak ağrı hissinin hafiflemesini sağlar. Özellikle Vinyasa Yoga faydalıdır. Bu sayede zihnin de rahatlar, depresif haller son bulur. Çünkü hareket etmek, keyifsizliğe ve hassas ruh haline de iyi gelir. Mesela çocuk pozu tam size göre.

4- Keyifli, kolay ve enerjik egzersizler: Pelvik bölgesinin rahatlaması PMS ve regl dönemlerindeki konforunuz için önemli. Bunun için köprü hareketini uygulayabilirsiniz. Yere sırt üstü uzanıp ve belinizi yükseltin. Burada 10 saniye kalın ve nefes alın. İnerken nefesinizi verin.

5- Egzersizleri doğru zamanda, doğru şekilde yapın: Hafif ağırlıklar kaldırmak kaslarının güçlenmesi açısından önemli. Yani bu dönemlerde de fitness yapmaya devam edebilirsiniz. Kendinize fazla yüklenmemeye dikkat ederek tabii. Vücudunuzu dinleyin ve ona da her zaman özen gösterin.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir