Sağlıklı beslenme çantaları hazırlamanın güvenilir ve pratik yolları

‘Beslenme çantanda ne var?’

Metro Türkiye, çocukların gelişimi ve sağlığı için dengeli beslenmenin, gıdaların izini sürmenin ve gıda okuryazarlığının önemine dikkat çekiyor. Ve bunun için Beslenme Uzmanı, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak ile bir araya geldi. ‘Beslenme Çantanda Ne Var?” diyerek hem ailelerin gıda okuryazarlığı konusunda farkındalığını artırmak

Dilara Koçak, vitamin açısından dengeli öğünler hazırlamaktan çocuklarla market alışverişine kadar birçok önemli konuya değindi.

Metro Türkiye Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Müdürü Aslı Duran, ‘’2014 yılında Türkiye’de gıda izlenebilirliğini başlatan ilk firmayız. Taze et ile başlayıp balık, meyve sebze, Metro markalı bal ve organik ürünler ile devam ettik. Şimdi de kendi markalı coğrafi işaretli ürünlerimiz ve zeytinyağlarımızda izlenebilirlik sunmaktayız. Toplamda 2.000’e yakın ürünün yolculuğunu şeffaflıkla paylaşıyoruz. Müşterilerimiz, ürünlerin üzerindeki QR kodları okutarak tarladan, denizden, çiftlikten rafa kadar olan tüm hikayelerine ulaşabiliyor. ’Gıdanın İzini Sür, Bilgiyle Beslen’ dediğimiz bu yolda, tüketicilerin gıda okuryazarlığı konusunda farkındalıklarını artırmayı amaçlıyoruz. Bir taraftan da katkısız, şekersiz, organik ürün çeşitliliğini artırarak ailelerin ihtiyaçlarını karşılıyoruz’’ dedi.

Market alışverişinizi çocuklarınız ile birlikte yapın

Dilara Koçak, “Çocuklarınız ile beraber market alışverişi yapın. Ürünlerin izlenebilirlik bilgilerine bakarak güvenilir ve kaliteli ürünler seçin” diyor. Koçak, doğal içerikli, coğrafi işaretli, katkı ve koruyucu madde içermeyen ürünleri seçmenizi öneriyor.

Metro Türkiye, ‘Gıdaların izini sür, bilgiyle beslen’ mottosuyla 2 bine yakın ürünü izliyor. Tarladan, çiftlikten, denizden rafa yolculuğuna eşik ediyor. Tüketicilere ürünlerin yetiştirildiği bölgeden üreticisine, kalite analizlerinden sertifikalarına kadar birçok bilgiyi ürünlerin üzerindeki QR kodu ile ulaştırıyor.

Rengarenk kahvaltı tabakları hazırlayın

“Vitamin ve mineraller dengeli beslenmenin bir parçası” diyen Koçak, bağışıklık sistemine dikkat çekiyor. C ve E vitamini gibi vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına destek olan antioksidanların mevsim sebze ve meyveleri ile alınmasına dikkat çekiyor.

Siz de çocuklarınız ile birlikte rengarenk kavaltı tabakları hazırlayarak onların meyve sebze tüketimini artırabilirsiniz. Metro Türkiye raflarındaki mevsiminde toplanan, yerel ve coğrafi işaretli ürünler ile tabaklarınızı süsleyebilirsiniz. Finike portakalından Malatya kayısısına, Ereğli siyah havucundan Bursa incirine her ürünü bulabilirsiniz. Mevsiminde toplanan 200’ü aşkın ürün ile çocuklarınıza rengarenk mevye sebze salataları hazırlayabilirsiniz.

Omega-3 içeriği yüksek öğünler oluşturun

Minik sandviçlere balık ve yeşil yapraklı sebzeler koyarak çocukların  Omega-3 ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Metro Türkiye’nin, ülkemizde bir ilk olarak yeminde alg yağı kullanarak yetiştirdiği Metro Premium Levrek ve Çipuralar Somona eş değer Omega-3 değerlerine sahip. Balıklar; hasat tarihi, yetiştirildiği yer, besin değeri, tedarikçi adı gibi 12 kriterde yüzde 100 izlenebilirlik ile sunulmakta.

Yumurta tüketimini artırın

“Kahvaltı yapan çocuklar daha sağlıklı ve okulda daha başarılı” diyen Koçak, yumurta tüketimine dikkat çekiyor. Çocuklarınızın yumurta tüketimini artırmak için pancake veya sebzeli omlet ile kahvaltı alternatifleri yapabilirsiniz. Mevsim yeşillikleri yumurta ve baklagillerden oluşan sandviçler hazırlayabilirsiniz.

Hazırlayacağınız kahvaltılarda organik ürünler de kullanabilirsiniz. Metro Türkiye’nin raflarında 200 organik ürün çeşidi var. Metro Türkiye’nin kendi markalı organik ürünlerini izlemek de mümkün.

Yağ, şeker ve tuzu dengeli öğünler hazırlayın

Peynirli ve sebzeli mini pizzaların yanına bir bardak ayran ekleyerek dengeli bir öğün oluşturabilirsiniz. Yaklaşık 100’e yakın ürününde şeker, yağ ve tuzu azaltan Metro Türkiye’nin kendi markalı ürünleri trans yağ içermiyor.

Alternatif beslenme şekillerini de deneyin

Çocukların küçük yaşta alerjilere sahip olabileceğini belirten Koçak, alternatif beslenme şekillerinin de denenebileceğini belirtiyor. Metro Türkiye, gluten alerjisine karşı glütensiz makarna gibi ürünlerle farklı lezzetler sunmakta. Aynı zamanda süt ve süt ürünleri tüketemeyen çocuklar için bitkisel bazlı ürünler de var. Yüksek E ve B12 vitamini içeren Metro Chef Veggie bademli ve fındıklı içecekler ile besleyici smoothieler hazırlayabilirsiniz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir