Sağlıklı beslenmek migren ataklarını azaltabilir mi?

Migreni kontrol altına almak mümkün

Genelde tek taraflı ve zonklayıcı karakterde; mide bulantısı hatta kusmanın eşlik edebildiği; ışık ve sese hassasiyetin olduğu; ataklar halinde gelen şiddetli baş ağrılarına sebep olan migreni beslenme ile kontrol altına almak mümkün.

  • Stres
  • Menstrüasyon
  • Az ya da fazla uyumak
  • Öğün atlamak
  • Yorgunluk
  • Hava değişimleri
  • Alkollü ve mayalı içecekler
  • Parfüm, deterjan ve bazı kokulu kimyasallar
  • Parlak ışık
  • Sigara dumanı gibi tetikleyicilerden uzak durmak gerekiyor.

Aynı zamanda bazı besin maddeleri de migreni ciddi oranda tetikliyor. Bu besinlerden uzak durmak, öğün atlamamak, dengeli ve sağlıklı beslenmek ise atakların sıklığını azaltıyor. Ayrıca migren ağrılarında da yüzde 30-70 oranında azalma sağlıyor.

Liv Hospital Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Belma Doğan Güngen migreni kontrol altına almak için bağırsağı düzenleyen; inflamasyonu azaltan ve mitokondrileri destekleyen besinleri anlattı.

Migrende önerilen beslenme şekli

Migreni kontrol altına alan ve düzenli tüketildiğinde ağrıları hafifleten besinlerin başında avokado, badem, kabak çekirdeği gibi magnezyum içeren besinler geliyor. Bunların yanında omega 3 içeren balık, ceviz ile yeşil sebzeler ve dengeli protein diyete eklenmesi gereken önemli besinler arasında. Ve tabii ki hücrelerimizin enerji üretim merkezleri mitokondrileri destekleyen zeytinyağı, C vitamini, lahanagiller, koyu renkli sebze, meyve ve zencefil de tüketilmesi gerekli.

Migren hastalarının uzak durması gereken besinler

Migreni tetikleyen besinlerin başında kaşar peyniri, mayalı içecekler, şarap gibi nitrat içeren, histamin salgısını artıran gıdalar, mayalı ürünler var.  Bununla birlikte bazı tuzlarda, besinleri koruyucu ve lezzet arttırıcı birçok atıştırmalıkta bulunan gıda katkı maddelerinden uzak durmak gerekiyor. Fazla tüketildiğinde bağırsak bariyerinin bozulmasına ve inflamasyonu tetiklemesi ile migren atağını geliştiren glüten içerikli buğday ürünleri de tüketilmemelidir.

Yumurta akı, bazı kuruyemiş türleri, narenciye meyveler gibi alerjen gıdalar ile soya ve soyalı ürünler de migren hastalarına tavsiye edilmiyor.

Dikkatli tüketilmesi gereken gıdalar

Kahve tüketimi günde 1-2 fincanı geçmemek kaydıyla migrende ağrıyı rahatlatıcı rol oynayabilmektedir. Miktarı artınca atak sıklığı da artmaktadır. Vücudun küçük oranını tolere edebildiği bitter çikolata da fazla miktarda tüketildiğinde;  atakları belirgin olarak sıklaştıracaktır.

Bu besinler genel migreni azaltan besinlerdir. Kişisel farklılıklarda, bazı besin maddelerine alerji veya hassasiyet olması durumunda besinleri tüketmemelisiniz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir