Magnezyum eksikliğinde ortaya çıkabilen 10 hastalık

Magnezyumu dışarıdan takviye olarak almak gerekiyor

Vücuttaki birçok enzim, işlevini sürdürebilmek için Magnezyum (Mg)’a ihtiyaç duyuyor. Özellikle kemik ve diş oluşumu, sinir iletisi, kas kasılması ve enzim aktivasyonu ile enerji üretiminde magnezyumun önemli görevleri bulunuyor. Magnezyum minerali vücutta kendiliğinden üretilmediğinden besin ve ilaç yoluyla yeterli dozlarda alınması gerekiyor. Uygun dozlarda alınmadığı takdirde magnezyum eksikliği pek çok sağlık sorununa neden olabiliyor.

Memorial Antalya Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İrem Özçelik, magnezyum hakkında bilinmesi gerekenler konusunda bilgi verdi.

Migren ataklarınızın nedeni magnezyum eksikliği olabilir

Plazma Mg düzeyi, hücre içi Mg düzeyi ve toplam vücut Mg düzeyi birbiriyle yakın ilişkili değildir ancak ciddi plazma düzeyindeki azalma vücut depolarının azaldığını gösterir. Düşük magnezyum seviyesi kısa vadede belirtilere neden olmasa da tip 2 diyabet, kalp hastalığı, duygu bozuklukları ve migren gibi rahatsızlıklarla bağlantılıdır.

Düşük magnezyum seviyesi, osteoporoz için de bir risk faktörüdür. Ayrıca magnezyum eksikliği iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma, halsizlik, saç dökülmesi, kabızlık, kas krampları, fibromiyalji ve konsantrasyon eksikliğine de neden olmaktadır.

Magnezyum eksikliğine neden olan etkenler şöyle 

 • Alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı
 • Tip 2 diyabet
 • Gebelik ve emzirme dönemi (süt üretiminde Magnezyum ihtiyaç artar)
 • Bağırsak hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları
 • Karaciğer hastalıkları
 • Uzun süreli antibiyotik kullanımı
 • İdrar söktürücü ilaç kullanımı
 • Yanlış ve yetersiz beslenme ve stresli bir yaşam,
 • İleri yaş

Vücuttaki birçok enzim işlevini sürdürebilmesi için magnezyuma ihtiyaç duyar. Bu nedenle magnezyum eksikliğinde bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

 1. Osteoporoz (kemik erimesi-d vitamini metabolizmasında görev alır)
 2. Tip 2 diyabet (insülin metabolizmasında rol alır)
 3. Hipoglisemi
 4. Astım atakları
 5. Hipertansiyon
 6. Depresyon
 7. Kalp rahatsızlıkları
 8. Huzursuz bacak sendromu
 9. Solunum rahatsızlıkları
 10. Migren semptomlarında artış

Magnezyum eksikliği doğru zamanda müdahale ve takip gerektirir

Magnezyum eksikliğinin tedavisinde, magnezyum ilaçları ve magnezyum içeren multi-vitaminler kullanılabilir. Eksikliğin yüksek düzeylerde olduğu durumlarda damar yoluyla magnezyum verilmektedir. Yüksek oranda magnezyum içeren besinler tüketmek, sigara ve alkolü bırakmak da tedavi planının içerisinde yer almalıdır. Magnezyum kritik seviyeye düştüğünde hekimler tarafından yüksek miktarda takviye olarak alınması tedavi amaçlı olarak önerilmektedir. Hastanın ihtiyacının kalmadığı durumlarda takviye alımı bırakılmalıdır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir