Salgın hale gelen Adenovirüs’ten korunmanın yolları neler?

Yakın temasa dikkat!

Türk Oftalmoloji Derneği Oküler Enfeksiyon Birimi Başkanı Prof. Dr. Ulviye Yiğit; son bir ay içerisinde adenovirüse bağlı konjonktivit adı verilen göz iltihabı vakalarında salgın düzeyinde artış yaşandığını söyledi. Yiğit, tedbirlerle ilgili uyarılarda bulundu.

Adenovirüsten etkilenen gözlerdeki şikayetler haftalarca devam edebilmektedir. Virüs çok hızlı bir şekilde özellikle aile içi bireyleri arasında bulaşıyor. Hastalık, görme kayıplarına dahi yol açabiliyor.

Pandemi önlemlerinin gevşetilmesiyle beraber virüs enfeksiyonları gözleri olumsuz etkiliyor. Solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan adenovirüslerin, gözde de iltihaba yol açan türleri var. Özellikle yakın temas, hijyene dikkat etmemek ve el-göz teması ile hastalık hızla yayılabiliyor. En çok da anaokulu gibi küçük yaş grubunda temasın engellenmesi daha zor!

Hızlı bulaşıyor, görme kaybı riski var

Konjonktivite kulak önünde adenopati yani lenf bezi büyümesi de eşlik ediyor. Eğer kornea dediğimiz gözün şeffaf tabakasının altında bulanıklık oluşursa, bunların tedavisi çok ayrı bir önem arz ediyor. Görme kaybına dahi yol açabiliyor. Adenoviral konjonktivit’lerde belirtiler genellikle temaslı olma durumundan birkaç gün sonrasında başlıyor. Tek taraflı başlasa da yüzde 50 kadar vakada bir hafta içinde diğer gözde de tutulum görülebiliyor. Gözde kızarıklık, sulanma, akıntı, ışığa hassasiyet ve kulak önü lenf bezinin büyümesi şikayetleri ile başlıyor. Ardından etkilenecekse birkaç gün içerisinde diğer gözde de semptomlar görülebiliyor.

Belirtiler 3 haftadan uzun sürebiliyor

Kirpiklerde ciddi akıntı nedeniyle sabah gözlerin açılamaması, gözde belirgin kanlanma gibi rahatsız edici belirtilerle seyreden adenovirüs enfeksiyonlarının etkili bir tedavi yöntemi yok ancak semptomları geriletmeye yönelik tedaviler uygulayabiliyoruz. Adenovirüsün gözdeki semptomları 1 ila 3 hafta hatta daha uzun sürebilir. Son derece acı verici olabilir. Özellikle ışığa hassasiyet çok rahatsız edicidir. Çok fazla batma, yanma, ağrı hissi olabilir. Her iki gözdeki şeffaf tabakanın alt tabakalarında oluşan bulanıklık varsa, görme kaybı da eklenince hastalarımızın stresi bir kat daha artar ve onların tedavisi daha özellikli bir önem arz eder.

Gözünüze dokunmayın, havlu kullanmayın

Kişisel eşyaların, özellikle de göz makyaj ürünlerinin ortak kullanımı son derece riskli. El göz teması olmamalı, özellikle hastalık süresince kişi asla normal havlu kullanmamalı; tek kullanımlık kağıt havlu tercih etmelidir. Ayrıca yastık kılıflarını mümkünse her gün değiştirmek gerekir. Kontak lens kullanıcıları da son derece dikkatli olmalı ve hastalık süresince lens kullanımına ara vermeli ve virüs ile temas etmiş lensleri ile birlikte lens kaplarını da imha etmelidirler.

Anaokulu çocukları risk altında

Çok temiz bir pamuk ve kaynamış su ya da çay kullanılması gerekir. Bunların hiçbir zararı yok. Ek olarak muayene sonrası önerilen antienflamatuar damlalar kullanılabilir. Antibiyotik ve kortizonlu damlalar özel durumlar haricinde kullanılmamalıdır.  Bizim en sık karşılaştığımız riski artıran davranışlardan biri ise aile üyelerinden biri hasta olduğunda, ona verdiğimiz ilacı diğer aile üyelerinin de kendilerini korumak amacıyla kullanması. Aile içi bulaşı hızlandıran durumlardan birisi bu. Çünkü damlalıkların ucu bir göz ile temas eder, sonra diğer bir kişi bunu kullanırsa yayılım daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Çocuk yaş grubu bana özellikle daha riskli geliyor. Çünkü anaokullarında bir çocukta varsa, öğretmenlerimiz ya da velilerimiz ne kadar çaba sarf ederse etsin, onları izole etmeniz mümkün olmuyor maalesef. O yüzden okul yaş grubunda çok daha hızlı yayılabiliyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir