Sık görülen ancak az bilinen bir hastalık: Prematüre Retinopatisi 

Taranan her 4 bebeğin 1’inde ortaya çıkıyor  

Prematüre retinopatisi (ROP), erken doğan bebeklerin gözlerinde gelişebilen ve görmeyi tehdit eden önemli sağlık sorunlarından biri. Bebek ne kadar erken doğarsa ROP riski o kadar artıyor.

ROP, bebeklerin retinalarındaki kan damarlarının anormal geliştiği bir hastalık ve körlükle sonuçlanabiliyor. Bu nedenle prematüre bebeklerin zamanında ve düzenli göz muayenelerinin mutlaka yapılması gerekiyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Özge Yabaş Kızıloğlu, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Anne karnında yaklaşık 16. gebelik haftasında başlayan retina damarlanması, bebeğin normal doğum zamanı olan 40. haftaya kadar retinanın ortasından en kenar bölümlerine kadar ilerler. Erken doğum durumunda, bebek retina damarlanma süreci tamamlanmadan dünyaya gelir. Bebek ne kadar erken doğmuşsa, o kadar geniş bir retina alanı damarlanmamıştır. Doğum sonrasında, bebeğin genel durumu, prematürelik derecesi, yoğun bakım şartları ve akciğer gelişimi ile ilgili bazı risk faktörleri değerlendirilmeli. Damarlanma tamamlanabilir ya da kesintiye uğrayıp, anormal damarlar gelişerek ROP ortaya çıkabilmektedir.

Ülkemizde yapılan ve 2018 yılında British Journal of Ophthalmology dergisinde yayınlanan çok merkezli bir araştırmaya göre, prematüre retinopatisi açısından taranan her 4 bebeğin 1’inde ROP görülüyor. Tedavi gerektiren ciddi ROP gelişimi ise yüzde 6.7.

İlk tarama muayenesi nedir?

Prematüre retinopatisi açısından risk altında olan tüm bebeklerin bu konuda eğitim almış olan göz doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir. Bu muayeneye tarama denir. İlk tarama muayenesi, bebeğin doğum haftasına göre değişmekle birlikte, genellikle bebek 4 haftalık olduğunda yapılmalı.

Türkiye Prematüre Retinopatisi Rehberi doğrultusunda, ülkemizde gebelik yaşı 34 hafta altında veya doğum ağırlığı 1700 gram ve altında olan tüm bebekler ROP açısından taranmaktadır.

Tedavi gerekiyorsa en kısa zamanda uygulanmalı!

Bebeklerin bazılarında sadece bir tarama muayenesi yeterlidir. Ancak çoğu bebekte retinanın normal damarlanması tamamlanana kadar; hastalığın şiddetine göre değişen sıklıklarla muayeneyi tekrarlamakta fayda var.

Örneğin hafif vakalarda 1-2 hafta aralarla muayene yapılmakta; hastalık kendi kendine gerileyerek normal damarlanma tamamlanır. Daha şiddetli vakalarda ise 1 hafta veya daha kısa aralıklarla muayene gerekmektedir. Çok az tedavi gerektirecek şiddette hastalık oluşur. Bu olgular zamanında tanınıp en kısa zamanda tedavi edildiği takdirde; görme kaybı ve körlük gibi olumsuz sonuçlar çoğu zaman başarı ile önlenebilmektedir. En etkili tedavi lazer ile retinadaki anormal kan damarlarının gelişiminin önlenmesidir. Bazı agresif hastalık durumlarında ise göz içine anti-VEGF ilaçların enjeksiyonu yapılmaktadır.

Düzenli göz muayenelerine devam edin

Prematüre retinopatisi saptanan bebeklerde, özellikle ciddi ROP nedeniyle tedavi olanlarda; yüksek miyop, astigmat, şaşılık, göz tembelliği, glokom ve retina dekolmanı gibi göz problemlerinin görülme olasılığı  daha yüksektir. Bu nedenle sonraki yıllarda da düzenli göz muayenelerine devam edilmesi gerekiyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir