Sınav öncesi doğru beslenme ile enerjinizi yüksek tutun

Sınavlara hazırlanan öğrenciler için beslenme rehberi

LGS ve üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin çalışma ve sınav sürecindeki beslenme düzeni önemli. Sınavdan 30 dakika önce 1 avuç kadar kuru meyve ve ceviz, fındık veya badem enerjinizi yüksek tutmanıza yardımcı olabilir. Enerjinizin düşmesine sebep olacak çikolata, şeker ve benzeri yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Sofra/Compass Group Türkiye Ülke Diyetisyeni Emel Terzioğlu Arslan, öğrenciler için beslenme önerilerinde bulundu:

Kahvaltı şart

Güne zinde bir başlangıç yapmak için kahvaltı yapmak önemli. Kahvaltıda mümkün olduğunca tüm besin grupları tüketilmeli. Yulaf, tam tahıllı ekmek, tam tahıllı kahvaltılık gevrekler gibi enerjinizi uzun süre sabit tutan sağlıklı karbonhidratlara masanızda yer açmalısınız. Yumurta içerisindeki kolin isimli bileşenle, zihinsel performansınızı artırır, hafızanızı kuvvetlendirir. Kahvaltı yapılmadan girilen sınavda ilerleyen saatlerde baş ağrısı, dikkatsizlik, yorgunluk ve kan şekerinin düşmesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Yeterince su için

Susuz kalmak beyninizin işleyişini olumsuz etkileyecektir. Günde 8-10 bardak su içmeyi hedefleyebilirsiniz.

Öğün atlamayın

Her gün benzer saat aralıklarında ana ve ara öğünler yaparak vücudunuza biyolojik ritmini kazandırmalısınız. Bu, konsantrasyonunuzu artırdığı gibi enerji seviyenizi de dengede tutar. Ara öğünlerde hem kan şekerinin ani iniş çıkışlarını hem de çocuğun dikkat dağınıklığını engelleyecek, stresi azaltacak gıdaları seçin. Kan şekerini dengesizleştirecek kalorili, basit şekerli karbonhidratlardan uzak durun. Çilek, kivi, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi C vitamini içeren besinler ile ceviz, fındık, badem gibi E vitamini ve çinko içeren kuruyemişler zihninizi açar, enerji verir ve tok kalmanıza yardımcı olur.

Kafeinden uzak durun

Kahve, çay ve gazlı içecekler kafein içerir. Günde 1 fincan kahve ve çay dikkat ve konsantrasyona destek olabilir ancak bu aşırı tüketimi sonucu aşırı kafein alımı ters etki yaratarak huzursuzluk, uykusuzluk gibi sorunlara da yol açabilir.

Kaliteli uyuyun

Uykusuzluk çalıştıklarınızı anlamanızı zorlaştırır, huzursuzluk, sinirlilik haline ve enerji düşüklüğüne sebep olabilir. Günde 7-8 saat düzenli uykunun beden ve zihin performansınızı artıracağını unutmayın.

Sınav günü bunlara dikkat

  • Zihninize iyi gelecek yiyecek ve içeceklerle beslendiğinizden emin olun.
  • Zihninize ve midenize kötü gelecek yiyecek ve içecekleri asla tüketmeyin! Aşırı yağlı, şekerli, tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bazı bitki çayları, siyah çay, kahve ve kola kafein içeriği sebebiyle huzursuzluk ve çarpıntıya yol açabilir.
  • Dışarıda ve açıkta satılan besinler sindirim rahatsızlıkları ve zehirlenmeye neden olabilir.
  • Kahvaltıyı geçiştirmeyin. Yumurta, az yağlı peynir, zeytin, bal/pekmez, ceviz, tam buğday ekmeği, domates, salatalık, yeşil biber taze ve kuru meyvelerden oluşan zengin bir kahvaltı yapabilirsiniz.
  • Daha önceden denemediğiniz bir besini tüketmeyin.
  • Eğer gaz problemi yaşıyorsanız, sınav günü ve öncesinde normal süt yerine laktozsuz süt tüketmeniz sizin için daha iyi olacaktır.
  • Bir gün öncesinde çok yağlı, ağır gıdalar yerine protein, karbonhidrat, yağ dengeli hafif gıdalar tercih ediniz. Örneğin ton balıklı veya kıymalı makarna, etli sebze yemekleri, ızgara tavuk, et veya balık gibi.

Püf noktası: Sınava girmeden 30 dakika önce 1 avuç kuru meyve ve ceviz, fındık veya badem enerjinizi yüksek tutmanıza yardımcı olabilir. Sınav sırasında enerjinizin düşmesine sebep olacak çikolata, şeker ve benzeri yiyeceklerden uzak durmalısınız.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir