Sonbaharda sağlıklı kilo vermenin 9 püf noktası

Yaz kilolarından kurtulmak için etkili öneriler!

Yazın açık havada geçirilen uzun saatler, sosyal etkinlikler ve tatiller derken ipin ucunu kaçırıp, kilo alanlar için diyet zamanı! Ancak dikkat! Popüler diyetlerden ya da kişiye çok kısa sürede kilo birden verdiren şok diyetlerden uzak durun.

Acıbadem Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Evrim Demirel; sağlıklı, düzenli ve kalıcı bir kilo kaybı için sürdürülebilir beslenmeyi anlattı:

1.Kararlı olun ve adım adım yol alın

Kilo vermeye niyetlendiğinizde hemen harekete geçin, ötelemeyin. Gelecekte nerede olmak istediğinizi belirleyerek kilo vermeye başlayın. Çok hızlı aksiyon alarak aşırı kurallar çerçevesinde beslenme ve düzen değişikliklerine gitmeyin. Adım adım yol alın. Örneğin; beslenme alışkanlıklarınızda kötü düzen veya çok sağlıksız besin seçimleriniz varsa öncelikle buna odaklanın. Daha sağlıklı besinler seçin ve öğünlerinizin aralığını düzenleyin. Ya da çok hareketsiz bir yaşamınız varsa spor salonlarına gitmek yerine ilk etapta bir adım sayar alarak günlük adım sayısını artırmaya çalışın.

2.Yüksek karbonhidratlı besinlere dikkat edin!

Kan şekerini hızla artırıp ardından hızla düşüren karbonhidratlı gıda tüketimine çok dikkat edin. Bu durum çok daha aç hissetmenize neden olarak daha fazla yemek yemenize neden olur. Sağlıklı kilo kaybı için bir uzman desteğiyle size özel, dengeli bir beslenme planı ile porsiyon kontrolü sağlayabilirsiniz.

3. Kahvaltılarınızda proteini artırın

Protein çok yavaş sindirilen bir besin grubu. Açlık hormonlarını bastırarak tok kalmayı destekliyor. Ortalama bir kahvaltı öğününde 15-20 gr protein içeriği olan  besinleri tercih ediniz. Örneğin; yumurta alerjisi ya da kalp ve damar sorununuz yok ise her gün 1 haşlanmış yumurta tüketin. Yanına 1 dilim peynir ekleyin. Bunu tam buğday ekmeği, avokado, zeytin/ceviz ya da posalı sebzelerle destekleyin.

4.Beslenme düzeni oluşturun  

Sağlıksız beslenmenin en önemli kurallarından biri, düzenli saatlerde oluşturulan öğünler.  Saatlerin düzensiz olması, geç saatlerde yemek ve hareketsizlik, metabolizmanızın yavaşlamasına yol açmaktadır. Evden de çalışıyor olsak kesinlikle öğün aralıklarını belirlemek ve sağlıklı evde yapılmış yemekleri tercih etmek gerekir.

5.Yeterince uyuyun

Yeterli uyku, vücudumuzun fazladan enerji isteği duymadan kendini onarıp tazelemesini sağlıyor. Uykusuzluk durumunda, açlık hormonu olan ghrelin artıyor. Kilo kontrolünü sağlayan leptin hormonunu azalıyor. Vücut, yüksek kalorili yiyeceklere ihtiyaç duyuyor. Bunun dışında uykusuzluk kişinin duygu durumunu da etkiliyor. Duygusal açıdan mutlu olabilmek için daha çok karbonhidratlı ve kalorili gıdaları tercih ediyoruz.

6.Popüler diyetlere dikkat edin!

Ne yazık ki, birçok diyet çeşidi var. Aralıklı oruç, ketojenik diyet, alkali diyet, su diyeti gibi bilimsel yönlerinin hiç kanıtlanmayan… Ya da kanıtlanıp aslında zayıflama için değil bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan diyetler. Özellikle popüler olan aralıklı oruç ve ketojenik beslenme, diyetisyeniniz uygun gördüğünde yapılmalıdır. Aksi taktirde bu diyetler ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

7.Yemeklerinizi planlayın

Sağlıklı kilo verip devamında beslenme alışkanlıklarının oluşabilmesi için en önemli süreçlerden biri de ne zaman, ne miktarda, ne yediğinizdir. Sağlıklı kilo verme için oluşturulan beslenmenin öğün düzenini belirledikten sonra, ne yiyeceğinizin planını da önceden belirlemek ve alışverişleri ona göre listelemek doğru olacaktır.

8.Mutlaka düzenli egzersiz yapın

Bilimsel çalışmalar; düzenli egzersizin sağlığa genel faydalarının yanı sıra kilo vermede de çok büyük önem taşıdığını ortaya koyuyor. Haftada 150 dakika orta düzeyde fiziksel aktivite ya da 75 dakika yoğun aktivite yapmak sağlıklı bir beslenme ile birleştiğinde  kilo vermeyi ve ideal kiloyu korumada büyük önem taşıyor. Düzenli egzersiz metabolizmayı ve günlük yağ yakımını hızlandırırken, yağsız vücut kitlesinin korunmasına yardımcı oluyor.

Ne yazık ki evi temizlemek, alışveriş yapmak, çim biçmek gibi aktiviteler kilo vermek için yeterli egzersiz değildir. Kilo vermek için egzersizin düzenli olarak yapılan, tekrarlayan fiziksel aktiviteler olması gerekir. Fiziksel aktiviteyi, kilo vermenin bir cezası olarak görmeyin.

9.Su içmeyi unutmayın

Sağlıklı kilo vermek için su tüketimi son derece önemli. Kilo başına 20-30 ml den hesaplayarak günlük su ihtiyacımızı belirleyebiliriz. İçtiğimiz su midemizde doygunluk hissini artırarak yüksek kalori içeren gıdaların tüketilmesini azaltmaktadır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir