Bebeğinizi uzun süre emzirerek astım olmasını engelleyin!

Doğumdan sonraki 1 saat içinde emzirmeye başlayın!

Astım çocukluk döneminde sık görülen bir durumdur. Fakat bebeklik dönemindeki emzirmeye bağlı olarak çocuğunuzun astım olma ihtimalini önleyebilirsiniz.

Besin Alerjisi Derneği Üyesi, Alerji Diyetisyeni Ecem Tuğba Özkan; bebeğinizi sadece anne sütü ile besleyerek ve uzun süreli emzirme ile astımdan nasıl koruyacağınızı anlattı:

Astım, okul çağındaki çocukların yüzde 14’ünü etkileyen, sık görülen kronik bir sağlık sorunudur. Sıklıkla erken çocukluk döneminde ortaya çıkmaktadır. Bunda çevresel etkenlerin önemli bir rolü olduğu tahmin edilmektedir.

Anne sütü, bebek büyümesini desteklemek için sağlıklı beslenme sağlamanın yanı sıra, doğuştan gelen ve bağışıklığın gelişimini destekleyen çok sayıda bileşen içerir. Bebek beslenmesi de, solunum yolu enfeksiyonlarını ve astımın gelişimsel programlanmasını etkileyebilecek bir diğer önemli etkendir.

Dünya Sağlık Örgütü, doğumdan sonraki 1 saat içinde emzirmeye başlanmasını, yaşamın ilk altı ayında sadece anne sütü ile beslenmeyi ve iki yaşına kadar veya daha fazlasına kadar emzirmeye devam edilmesini önermektedir.

Araştırmalar, bir anne ne kadar uzun süre sadece emziriyorsa, çocuğunun astım veya astımla ilgili hastalıkları olma olasılığının o kadar düşük olduğunu göstermiştir.

2-4 ay anne sütü ile beslenen bebeklerde;

  • 2 aydan az anne sütü ile beslenenlerde astım olma riski yüzde 64.5
  • 6 ay emzirilenlerde yüzde 61
  • 6 aydan fazla emzirenlerde ise yüzde 52’dir.

Ayrıca, formul mama, meyve suları veya diğer besinlerle beslenen, yani yalnızca anne sütüyle beslenmeyen bebeklerde emzirme süresinin aynı düzeyde koruma sağlamadığı ortaya çıkmıştır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir