Gözdeki ışık çakmalarının nedeni retina yırtılması olabilir

Görme kayıplarına neden olabiliyor

Halk arasında retina yırtılması olarak bilinen retina dekolma, gözde  uçuşmalar ve ışık çakmalarıyla belirti veriyor. Böyle bir durumda mutlaka bir göz hekimine retina muayenesi olmak gerekiyor.

Batıgöz Sağlık Grubu Çankaya-İzmir şubesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Uğur Ünsal retina dekolmanına karşı uyardı:

Gözün sinirlerden oluşan ve ışığı algılayan bölümü retina; bitişik olduğu besleyici dokudan ayrıldığında retina dekolmanı ortaya çıkabilmektedir. Retina dekolmanı hastaları gözlerinin önünde uçan cisimler görebilmektedir. Görme alanı içerisinde gri-siyah perde ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca göz kırpıldığında geçmeyen görme bulanıklıkları ya da görme kayıpları ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Retina dekolmanı, ayrıca göze alınan travmalara, ileri yaşa ya da yüksek miyopiye bağlı da gelişebilmektedir. Retina dekolmanı, genellikle orta yaşın üzerinde ortaya çıkar ancak her yaşta ortaya görülebilmektedir. Erken teşhis ve tedavi edilmemesi halinde kalıcı görme kayıplarına yol açabilmektedir.

Erken teşhis önem taşıyor

Ameliyat yöntemi, birçok faktör göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Retinanın birleşik olduğu dokudan ne kadar ayrıldığı, retina yırtıklarının sayısı, yırtığın büyüklüğü gibi… Erken dönemde gelen hastalarda retina yırtığı çevresi argon lazer ile kapatılabilmektedir. Bu durumda retina dekolmanı ameliyatlarına gerek kalmaz.

Hekim tarafından ameliyata gerek görülmesi halinde ameliyat yöntemine karar verecek olan yine göz muayenesini yapan hekimdir. Muayene esnasında retina dokusu ve çevresindeki bozulmuş, delinmiş, yırtılmış alanları belirlemek adına göz bebekleri damla yardımı ile genişletildikten sonra göz içi çeşitli mercekler kullanılarak bio mikroskop ile incelenmektedir. Herhangi bir nedenle dekolman bölgesinin tespit edilemediği durumlarda göz ultrasonografisine başvurulmaktadır.

Ameliyat gerekebiliyor

Dekolman cerrahisinde kullanılan yöntemlerden biri, dıştan çökertme yöntemi (skleral çökertme yöntemi) olarak bilinmektedir. Yöntem ile retina yırtığı bölgesi hizasında göz küresi duvarına sert silikondan bir parça konmaktadır. Ve retina yırtığı kapatılmaktadır. Yırtığın kapanmasını ardından dekolmanın neden olduğu sıvı emilir ve iyileşme tamamlanmaktadır.

Eğer retina dekolmanına sebep olan yırtıklar çok sayıda ise, büyükse, yerleşimleri alışılandan farklı ise, yırtık saptanamıyor ise, eşlik eden başka hastalıklar varsa ya da dekolman oluşumunun üzerinden zaman geçmiş ise vitrektomi ameliyatı uygulamak gerekebilmektedir. Vitrektomi, göz içini dolduran jel kıvamındaki sıvının (vitreusun) cerrahi olarak çıkartılması ve yerine sıvı, hava, gaz ya da silikon yağı konulmasıdır. Vitrektomi ameliyatından sonra hekimin reçete ettiği damlanın kullanılması ve hekim önerilerinin dikkate alınması önem taşımaktadır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir