Şubat ayına özel ‘taze’ besin önerileri ile bağışıklığınızı güçlendirin

Mevsim dışındaki besin hormon içerebilmektedir

Sağlık deposu olan sebze ve meyvelerden tam verim sağlamak için mevsiminde besin tüketmek gerekiyor. Hastalıklardan korunmak ve bağışıklığı güçlendirmek için mevsiminde yetişen besin tüketimini alışkanlık hale getirmek önem taşımaktadır.

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, şubat ayında yetişen vitamin deposu sebze ve meyveleri anlattı:

C vitamini deposu şalgam

Şalgamın içerdiği C vitamini oranı yüksektir. C vitamininin yanı sıra askorbik asit ile bağışıklık sistemi için önemli bir destekleyicidir. Ayrıca beyaz kan hücrelerinin ve antikorlarının üretimini uyarmaya destek verir. Antioksidan değeri ile kanser ve kalp hastalıkları gibi kronik sağlık sorunlarını azaltmaya ve önlemeye yardımcıdır. Üstelik kabızlık, ishal, kramp ya da şişkinlik semptomları ve zaman zaman ortaya çıkabilecek gastrik sorunların tedavisinde destek vermektedir.

Pancar sindirimi düzenler

Pancar hem rengini veren pigmenti hem posası hem de suyu ile birçok fayda sağlamaktadır. Alfa-lipoik asit adı verilen bir antioksidan içermektedir. Bu sayede, glikoz seviyelerini düşürmeye ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olmaktadır. Lif içeriği de yüksek olan pancar, bağırsak florasını düzenler. Pancar, kan basıncını düşürmek için de etki göstermektedir.

Güçlü bir antioksidan: Kumkuat

Mevsim dışındaki besinler yetiştirme şekline bağlı olarak maalesef hormon içerebilir. Yoğun C vitamini içeren ve güçlü bir antioksidan olan kumkuat, hastalıklara karşı direnci artırır. Bunun yanı sıra kolesterolü düzenleme konusunda etki sağlar. Ağrı kesici özelliği de vardır. Kabukları ile birlikte de tüketilebilmektedir. Kabukları ile tüketilmesi durumunda ani tatlı krizlerini bastırmada etkilidir.

Vücuda enerji ve güç veren muşmula

Muşmula; kalsiyum, demir, fosfor ve potasyum açısından zengindir. Vücut için faydalı olan askorbik asit de içermektedir. Antioksidan özelliği ile muşmula, vücutta zararlı toksinleri yok etmektedir. Muşmula yaprağı ekstresi de bağışıklık sistemini güçlendirmekte; böylece vücuda güç, enerji vermektedir. Bununla birlikte içerdiği su oranı ile serinletici ve rahatlatıcı etki göstermektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir