Tatil bölgesinde ve spor yaparken maskenizi nasıl kullanmalısınız?

Terden ıslanan maske koruyucu özelliğini kaybediyor

Covid-19 salgını nedeniyle yaz aylarını maskeyle geçirmek zorundayız ancak sıcakların artması ve tatil bölgelerine gidenlerin rehavete kapılması ihmallere yol açıyor. Peki yaz sıcaklarında maske nasıl takılmalı, nelere dikkat edilmeli?

Dr. Aziz A. Hamidi

Maltepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Aziz A. Hamidi, doğru ve hijyenik kullanım ile ilgili bilgiler verdi.

Evden çıkan herkes, cerrahi-tıbbi maskeyi mutlaka takmalı. N95 ve FFP tipi maskelerin yanı sıra, pamuklu ya da kumaş bez maskeler önerilmiyor. Çünkü N95 ve FFP tipi maskeler karşıdan gelen virüsün filtre edilmesi amacıyla kullanılıyor. Hasta olan kişiden sağlıklı kişiye geçişi engellemiyor. Bu nedenle sadece hastanelerde belirli durumlarda sağlık çalışanların kullanması gerekiyor. Sosyal ortamlarda ise sadece cerrahi/tıbbi maskeler kullanılmalı.

Sıcak havada maske

Maske terden ıslanabilir ve koruyucu özelliğini kaybedebilir. Bir süre kullanılan, nemlenen ve herhangi bir şekilde ıslanan maskelerin hemen değiştirilmesi, kesinlikle yeniden kullanılmamasında fayda var. Islanan, nemlenen maskeler, virüs ve bakterilerin çoğalmasına uygun ortam yaratabilir.

Güç soluk alınıyorsa maskenin değiştirilmesi gerekir. Dış yüzeyine el temasından kaçınılmalıdır. Takıldıktan sonra çene altına indirilmemelidir. Kısa süreli (yemek, içmek için) çıkarılması gerekiyorsa bağcıklarından tutarak çıkarılır ve herhangi bir yüzeye değdirmeden tekrar takılır. Çıkarılan maskeler herhangi bir yüzeye değdirmeden çöpe atılmalıdır.

Tatil yöresinde maske

Tatilde yakın çevrenizde insan yoksa maske takmak gerekmez, 1.5 metreden daha fazla yakınınızda iseler mutlaka takılmalı.Denize girerken çok yakın temas olmamasına, kalabalık plajlara gidilmemesine ve tatilde her yerde sosyal mesafenin korunmasına önemle dikkat edilmeli.

Spor yaparken maske

Spor yapanlar daha sık nefes aldığı için yoğun şekilde bedenden damlacık atılabiliyor. Bu nedenle sosyal mesafeye dikkat etmesi ve çevresindeki kişilerin kendisinden uzak tutması gerekiyor. Spor salonunda sosyal mesafeye uyulur veya yakın mesafede kimse yoksa takılmayabilir.

Spor yaparken 1.5-2 metre yakınlıkta insan bulunmaması sağlanmalı. Uygun biçimde maske takmak fiziksel mesafeyi ortadan kaldırmaya neden olmaz, fiziksel mesafe kurallarına her zaman uyulmalıdır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir