Tatlı patates antioksidanlar açısından zengin bir besin kaynağı

Vücuda pek çok faydası var

Anavatanı Orta Amerika olan, ancak çoğunlukla Asya’da üretilen, Uzak Doğu ülkeleri başta olmak üzere pek çok kıtada ve ülkede talep gören tatlı patates,  kahkahaçiçeğigiller familyasından bir sebzedir. Gluten içermediği için yüksek lif-düşük kalorilidir ve besin değeri yüksektir.

Diyet Uzmanı Neslişah Bozkaya Gök

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Diyet Uzmanı Neslişah Bozkaya Gök, hem bu sebzenin faydalarını anlattı hem de tarif verdi.

Orta boy bir tatlı patateste (130 gr. ağırlığında) bulunan besin değerleri

 • Karbonhidrat: 26.2 g
 • Protein: 2.04 gr
 • Yağlar: 0.065 gr
 • Elyaf: 3.9 gr
 • Kalsiyum: 39 mg
 • Potasyum: 438 mg
 • Sodyum: 71.5 mg
 • C vitamini: 3.12 mg
 • A vitamini: 922 ug

Tatlı patatesin faydaları neler?

Tatlı patates kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. Özellikle diyabet hastaları için faydalıdır. Her ne kadar tatlı patates denilse de, yüksek lif içeriğine sahip olduğundan, şekerin sindirim sisteminde hızla emilimini yavaşlatarak, kandaki şeker düzeylerini iyileştirmeye destek verir.

Lif içeriği yüksek olan tatlı patatesin günlük belirli miktarlarda tüketimi, tip 2 diyabet gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. 2018’de yapılan bir araştırma, daha yüksek diyet lifi alımına sahip kişilerin nispeten daha düşük tip 2 diyabet riski altında olduğunu ortaya koydu.

Yüksek lif içeriğine sahip olması kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Sağlıklı bir sindirim sistemi oluşturan düzenli bağırsak hareketlerini destekler.

İyi bir antioksidan olan beta-karoten kaynağı

Mor/tatlı patates, özellikle mesane, kolon, prostat, mide, akciğer ve meme kanseri dahil olmak üzere belirli kanser hücresi türlerinin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek antosiyanin içeriğine sahiptir.

A vitamini kaynağı açısından zengin olan tatlı patates, göz sağlığını olumlu yönde destekler. Korneanın işlevini destekler, düşük ışık koşullarında vücutta gözün görmesini sağlar ve gece körlüğünü önler.

1 su bardağı haşlanmış tatlı patates 31.8 mg C vitamini içererek bağışıklığa destek olur. Kanda yüksek C vitamini seviyesine sahip kişilerin, inme, zatürre ve akciğer enfeksiyonları, kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve inflamasyon riski daha düşüktür.

Tatlı patatese diyetinde yer veren kişiler daha uzun süre tok kalacağı için daha hızlı ve kolay bir şekilde kilo verebilir.1 orta boy tatlı patateste 3.9 g lif bulunur. Yüksek lifli yiyecekler düşük kaloriye sahiptir. Tatlı patates yüksek lif içeriği sayesinde açlık hormonu olan vücuttaki ghrelin seviyesini düşürür, kolesistokinin gibi sizi tok hissettiren hormonların üretimini artırır ve sindirimi yavaşlatmaya yardımcı olur.

Tatlı patates, nişastalı karbonhidratlar sınıfında yer aldığı için günlük beslenme planlarında genellikle tercih edilmiyor. Fakat 130 gramlık bir tatlı patates sadece 112 kaloriye sahip ve bu bir fincan tam yağlı sütten 37 kalori daha düşüktür. Tatlı patates nişastalı karbonhidratlar grubunda yer alsa dahi yukarıda bahsettiğim pek çok özelliğinden ötürü düşük glisemik indekse sahiptir.

Diyet yapanlar da tercih edebilir

Glisemik indeks kilo verme sürecinde en önemli kriterler arasındadır. Rafine tahıllar, nişastalar ve şekerler gibi yüksek glisemik indekse (GI) sahip yiyecekler kilo alımı ile ilişkilidir. Bunların aksine, düşük GI’e sahip besinler tüketmek, kilo vermeyi teşvik etmek için faydalı olabilir . Burada dikkat edilecek en önemli nokta tatlı patateslerin düşük glisemik indeks değerini korumak için, onları pişirmek, kavurmak veya kızartmak yerine buharda haşladıktan veya fırınladıktan sonra yemek olmalıdır.

Tatlı patatesi biraz tarçınla birlikte pişirmeniz kan şekerinizi dengeler. Tarçın, iştahı yönetmeye yardımcı olur ve ikisinin birlikte kullanılması sizler için kilo verme hedeflerinden ödün vermeden tatmin edici lezzetli bir alternatif oluşturur.

Fırında tavuk ve tatlı patates menüsü (4 kişiliktir)

Malzemeler

 • 4 adet tatlı patates
 • 3 orta boy tavuk göğsü
 • ½ avokado
 • 3/4 su bardağı içme suyu su
 • 1/2 su bardağı kırmızı soğan
 • 1 yemek kaşığı kişniş
 • 1 tutam köri, tuz ve karabiber

Yapılışı: Fırın kabına bütün malzemeleri dizdikten sonra 180 derecelik fırında pişiriniz. (Kalori: 327 kkal,  Yağlar: 7.6 g, Protein: 30.4 g, Karbonhidrat: 31.7 g)
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir