“Teknoloji sayesinde artık ‘Alzheimer hastalığın yok’ diyebiliyoruz”

Alzheimer teşhisinde yeni teknoloji

Günümüzde yaygın olarak karşılaşılan Alzheimer’ın teşhisi, hastalığın seyri ve tedavi süreci açısından büyük önem taşıyor. Hastalık, nörofibriler yumak ve beta amiloid plak olarak isimlendirilen maddelerin beyinde birikmesi sonucu ortaya çıkıyor. Uzmanlar, yeni teşhis yöntemleriyle bu maddelerin tespit edildiğini belirtiyor.

Amiloid PET isimli tomografi benzeri bir tetkik ile bu maddelerden biri olan amiloid plakların varlığını ortaya koymak mümkün.  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, “Amiloid plakların görünmediği durumlarda artık hastaya ‘Alzheimer hastalığın yok’ diyebiliyoruz” dedi.

Sinsice ilerleyen bir beyin hastalığı

Alzheimer, belli belirsiz bir unutkanlıkla başlamakta ve aşikâr olana kadar sinsi bir şekilde ilerlemektedir. Bu hastalık ve benzer bunamaların tanısında bu maddelerin beyinde birikiminin gösterilmesi gerekmektedir. Bu durumlarda beyin dokusundan örnek alınması veya omurilik sıvısı incelemesi yapılabilmektedir. Fakat her ikisi de girişimsel işlem olduğu için tercih edilmemektedir.

Amiloid PET cihazıyla Alzheimer belirlenebiliyor

Alzheimer teşhisinde gelişen teknolojilerle beraber yeni tanı yöntemleri kullanılıyor. Amiloid PET isimli tomografi benzeri bir cihaz ile bu maddelerden biri olan amiloid plakların birikimi kolayca gösterilebilmektedir. Unutkanlığı nedeniyle hastalık şüphesi olan ve aynı zamanda ailesinde öykü bulunan bireylere yapıldığında; amiloid plak izlenmemesi durumunda hastalığı dışlamak mümkün hale gelmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir