Tüketici artık balın ham ya da işlenmiş olduğunu anlayacak

Türk Gıda Kodeksi bal standardı değişti

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Bal Tebliği 2020/7, 31044 sayılı Resmî Gazete’de yayınlandı. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, akademisyenler, sektörel dernek temsilcileri ve Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcilerinden oluşan Türk Gıda Kodeksi Bal Komisyonu, üç yıldır konu üzerinde çalışıyordu.

Önemli değişiklikler var

Değişikliklerdenen önemlisi balın kristalleşmesinin (halk arasında katılaşması, donması olarak bilinir) doğal olduğu ibaresinin tebliğe girmesi oldu. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin “Bal, elde edildiği bitki kaynağına göre zamanla kristalleşebilir. Bu konu halk arasında yanlış anlaşılıyordu. Katılaştığı zaman şeker ilave edilmiş olarak algılanıyordu. Bu nedenle arıcılarımız ballarını tüketiciler ile buluşturmakta zorlanıyordu. Vatandaşlar bu ürünleri satın almadıkları için marketler üreticilere iade ediyorlardı. Arıcılar zarar ediyorlar ve ballarını gerçek değerinin altında satmak zorunda kalıyordu.

Paketleme firmalarının birçoğu balları aşırı ısıtarak (70-80 °C, 15-30 dakika) ve ayrıca içindeki besin değerini sağlayan polenleri filtre ederek rafa gönderiyor. Burada da amaç balın kristalleşmesini önlemek ve uzun süre raflarda sıvı, berrak kalmasını sağlamak. Ama bu işlemler balın besin değerini azaltıyor. Tüketici bunları bilmiyor, rafta gördüğü bütün balları aynı işlemlerden geçmiş doğal bal zannediyor. Tebliğe balın kristalleşmesinin doğal bir olay olduğu ve ham bal tanımı girdiği için artık tüketiciler ayrım yapabilecek. Ham bal ısıl işlem görmemiş ve içerisindeki polenler tutulacak şekilde filtre edilmemiş baldır. Sadece içerisindeki gözle görülebilen yabancı maddeler süzülür ve kavanozlanır. Böylece kovandan gelen besin değeri korunarak tüketicilere ulaştırılır” açıklamasını yaptı.

Tüketici doğru bilgilendirilecek

Aslı Elif Tanuğur Samancı

Uluslararası Arı Ürünleri Standartları (ISO) Komisyonu Üyesi Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı ise tebliğdeki revizyonlarla ilgili şunları söyledi: “Tebliğ yeni hali ile oldukça kapsamlı ve detaylıdır. ISO komisyonunda şu an dünya standardının oluşturulması çalışmaları devam ediyor. Özellikle de ülkemize has son derece değerli bir çeşit olan çam balının doğru tanımlaması yapılmıştır. Antibakteriyel, antifungal, antioksidan özellikleri ile dünyada ayrışan, üst kalite bir çeşittir. İhracat potansiyeli olan bu değerli bal çeşidimizi, ülkemizde ve dünyada yeteri kadar tanıtamamaktayız. Tebliğin yeni halindeki doğru tanımlamalar ile çam balının dünyada tanıtımına da katkı sağlanacaktır.

Ayrıca bitki ismi ile satılan ballarda zorunlu hale getirilen polen analizi ve ayrıca maltoz şekeri analizi ile de balda sahteciliğin önüne geçme noktasında önemli bir adım atılmıştır. Özellikle ham bal tanımının tebliğe girmesi tüketicinin doğru bilgilendirilmesi anlamında son derece gerekli idi. Balların aşırı ısıtılarak kristalleşmesinin engellendiğini tüketici bilmiyordu. Bu konuda tüketici yanıltılıyordu. Ama artık etiketinde “Ham bal” ifadesini gördüğü zaman, tüketici bu balların ısıtılmamış ve kovandan geldiği hali ile besin değeri korunmuş bal olduğunu bilecek. Tercihini bu doğrultuda yapabilecek” dedi.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir