Tüp bebek transferi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

10 altın kural 

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner; tranfer sonrası  anne adaylarının nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı:

1-İlaçlarınızı zamanında ve düzenli kullanın 

Transfer sonrası verilen tüm ilaçları dikkatli ve düzenli kullanmak tedavi sürecinin en önemli kısmıdır. Belirlenen zaman diliminde ve saatlerde ilaçları alıyor almak tutunmayı sağlayacaktır.

2-Bol sıvı tüketin

Transfer sonrası rahmin kasılmaması çok önemlidir. Sıvı alımı ile rahmin kasılması en aza indirgenebilir. Aynı zamanda tutunacak embriyoya giden kan akışı da artar.

3-Akdeniz diyetiyle beslenin

Akdeniz usulü beslenme önermekteyiz. Böylelikle tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların etkinliği de artacaktır.

4-Sürekli yatmayın

Bu dönemde birçok anne adayı yatak istirahatine yöneliyor fakat biz hekimler bunu kesinlikte önermemekteyiz. Yatak istirahati ile embriyoya yeterli kan akışı sağlanmamaktadır. Bu da tutunamama şansızlığını artırır. Bu anlamda ağır olmamak şartı ile günlük rutin işlerin yapılmasını şiddetle tavsiye etmekteyiz.

5-Takviye edici gıdalarınızı ihmal etmeyin

Bağışıklık sistemi, embriyo tutunmasını doğrudan etkiler. Anne adaylarının hiçbir vitamin ve mineral eksikliği yaşamasını istemiyoruz. Özellikle C, E vitaminleri, folik asit ve demir önemli. Mutlaka takviyesinin yapılması gerekir.

6-Kabız olmayın

Kabız olmak, tuvalete çıkamamak ve buna bağlı ıkınmak durumunda karın zorlandığı için rahim kasılabilir. Bu sebeple kabız kalmamaya yönelik ilaçlar alınması faydalı olur.

7-Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durun

Sigara ve alkol içerisindeki zararlı maddelerden ötürü embriyonun kanlanmasını bozar ve ciddi zararlar verir. Aynı zamanda tutunamama riskini de artırır. Erken gebelik kaybı riskini artırdığı da göz önüne alınırsa; bu ürünlerin kullanımı son derece sakıncalıdır.

8-İlk 24 saat 2 saatten daha uzun yolculuklara çıkmayın

Embriyo transferi sonrası ilk 24 saat çok önemli. Yolculuğa bağlı sarsıntı, yorgunluk ve yaşanan stres rahmi kasarak bebeğin tutunmasını olumsuz etkiler. Bu yüzden ilk 24 saat 2 saatten saha uzun yolculukları önermiyoruz.

9-Etkinliği kanıtlanmamış ve bilimsel olmayan bitkisel kürleri tüketmeyin

Bazı bitkisel kaynaklı kürler, rahim kasılmasına yol açmaktadır. Bu tür kürlerden kesinlikle uzak durulmasını tavsiye ediyoruz.

10-Stresten uzak durun

Stres özellikle istemsiz kasların kasılmasına sebep olur. Rahim de bu kasa sahip organlardan biridir. İnsan vücudunda meydana gelen stres faktörü ile rahim de kasılır. Tüm anne adaylarından transfer sonrası rahat olmalarını, strese girmemelerini, oksijen dolu yürüyüşler yapmalarını ve olumlu düşünmelerini istemekteyiz.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir