Türk Oftalmoloji Derneği evdeki göz yaralanmalarına dikkat çekti

Ev kazaları çocukları kör bırakıyor!

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD), pandemi döneminde evde meydana gelen kazalar sonucu hem yetişkinlerde hem de çocuklarda göz yaralanmalarının dikkat çekici bir şekilde arttığını açıkladı.

Türk Oftalmoloji Derneği Oküler Travma ve Medikolegal Oftalmoloji Birimi Başkanı Prof. Dr. Erdinç Aydın; 4 yaş altı çocukların göz yaralanmalarına en çok maruz kalanlar olduğunu ve kalıcı görme kayıpları yaşandığını belirtti.

Yılda 55 milyon kişiyi etkiliyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, her yıl 55 milyon göz yaralanması meydana geliyor. Göz travmaları nedeniyle de her yıl 19 milyon kişi tek taraflı, 1 milyon 600 bin kişi ise bilateral görme (iki gözde birden görme kaybı) yetisini kaybediyor.

Dünyadaki gibi ülkemizde de travmaların yüzde 41’i ev kazalarında meydana geliyor. En çok yüzde 32’lik oranla künt cisim travmaları; yüzde 14 ile cam, makas, bıçak kesici cisim yaralanmaları şeklinde oluşmaktadır. Yaralanmaların yüzde 70 oranında ön segment yani gözün saydam kısmının yaralanması şeklinde meydana geliyor.

Ev kazalarını azaltmanın yolları neler?

Erişkinlerde göz travmaları sıklıkla iş kazaları ve spor yaralanmaları nedeniyle ortaya çıkıyor. Çalışanların 3 mm’lik polikarbon koruyucu gözlük ve siperlik kullanmasının zorunlu hale gelmeli. Ayrıca belli aralıklar ile denetlenerek kullanımının teşvik edilmesi gerekiyor.

Spor travmalarını önlemek için kullanılacak gözlüklerin koruyuculuğu, yapılan spor dalının temaslı veya temassız olmasına göre farklılık göstermektedir. Çocukluklardaki yaralanmalar basit önlemlerle birçoğu engellenebilir. Korumalı topraklamalı-priz kullanımı, kesici ve delici cisimlerin kapalı veya çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutulması, keskin dolap ve kapı kenarlarına silikon çerçeveler yapıştırılması, devrime olasılığı olan TV ve cam dolapların sabitlenmesi, kapılara stoper konması, kapı kollarının keskin köşeli olmaması olası birçok kazayı önleyecektir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir