Varisten korunmak için önlem kurtulmak için uzman yardımı alın

Orta yaş grubu kadınları daha çok etkiliyor

Fiziksel görünümü ve sağlığı olumsuz etkileyen varis, özellikle orta yaş grubu kadınları daha çok etkiliyor. En önemli nedeni genetik geçiş olan varisin diğer sebepleri arasında; hareketsiz yaşam tarzı ve obezite de yer alıyor. Hastalarda; bacak ödemi, ağrı, renk değişikliği ve pıhtı oluşumu gibi problemlere yol açıyor.

Memorial Ankara Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Çakıcı, varis tedavisi ile ilgili bilgi verdi:

Varis, venöz yetmezliği nedeniyle toplardamarlarda basınç artışı sonucu gelişen bir hastalıktır. Basınç artışı dolayısı ile damar çapında ve kılcal damarlarda belirgin genişleme olur. Bu çap büyümesi toplardamarlar içerisindeki kapakçık yapılarında da zamanla bozulmaya neden oluyor. Hastada ciddi bacak ödemi, ağrı ve renk değişikliği gibi şikayetlere yol açıyor.

Hareketsiz yaşam ve obezite varis artışına neden oluyor

Varis oluşumunun en önemli nedenlerinden biri genetik geçiştir. Hastaların genellikle anne, baba ve birinci derece yakınlarında da varis  problemleri olduğu yaygın olarak görülmektedir. Günümüzde varislerin görülme sıklığının hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşması ve obezite gibi sebeplerle giderek arttığı gözlemlenmektedir.

Varis, toplardamar tıkanıklıklarının bir sonucu olarak da ortaya çıkabilmektedir. Derin ven trombozu ve tromboflebit gibi tıkayıcı toplardamar hastalıkları sonrasında ciddi venöz yetmezliği ve varis gelişimi sık görülen bir problem olmaktadır.

Pıhtı hayati riske sebep olabilir

Varis genellikle hastalarda bacak ödemi ve ağrının yanı sıra ileri evrelerde renk değişikliği gibi estetik problemlere yol açmaktadır. Ek risk faktörü olan hastalarda pıhtı oluşumu gibi ciddi durumlara da neden olabilmektedir. Toplardamarlar içerisinde pıhtı oluşumu, akciğer embolisi gibi hayati risk oluşturan durumlarla sonuçlanabilmektedir. Bununla birlikte kozmetik açıdan kötü bir görüntüye sebep olduğu için kişide özgüven eksikliğine neden olabilmektedir.

Tedavi görüntüleme sonuçlarına göre belirlenmekte

Varis tanısı bir damar cerrahı tarafından yapılan ayrıntılı muayene sonucu konulmaktadır. Tanıyı kesinleştirmek için ultrason ve doppler incelemeleri, tedaviyi belirleyen tetkiklerdir. Ultrason ve doppler incelemesinde varisli damarın çapı, kapakçık yapıları, pıhtı oluşumu ve kanın geri kaçış oranları değerlendirilmektedir. Medikal tedavi veya cerrahi tedavi kararı bu kriterlere göre belirlenmektedir.

Tedavide farklı yöntemler kullanılabilir

Varis tedavisi konvansiyonel ve kapalı olmak üzere iki farklı teknik ile yapılabilir.  Konvansiyonel yöntem hastalıklı damarın ve yan dallarının cerrahi olarak çıkarılması esasına dayanır. Bu anestezi ve cerrahi kesi gerektiren bir yöntemdir. Kapalı yöntemler içerisinde ise lazer, radyofrekans veya yapıştırıcı tedavi teknikleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerin uygulanması ultrason eşliğinde damar içerisine özellikli kateterlerin yerleştirilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Hastalıklı damar içerisine yerleştirilen lazer veya radyofrekans kateteri termal etki ile bu bölgenin kapatılmasını sağlar. Yapıştırma tekniğinde ise yine ultrason eşliğinde yerleştirilen kateter aracılığı ile hastalıklı damara yapıştırıcı madde enjekte edilerek damar kapatılmaktadır.

Lazer ve radyofrekans yöntemleri hastaya avantaj sağlar

Lazer ve radyofrekans yöntemi ile yapılan varis tedavilerinde hastada herhangi bir kesi olmadığı için aynı gün içinde taburculuk mümkündür. Kişi çok kısa bir süre içerisinde çalışma hayatına geri dönebilmektedir. Ayrıca morluk, kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlar da neredeyse hiç görülmemektedir.

Varis gelişimini engellemenin en etkili yöntemi düzenli spor yapmaktan geçmektedir. Özellikle bacak kaslarının gelişimini sağlayacak egzersizler, damar üzerinde kas pompalarının daha etkili çalışmasını sağlayarak varis gelişiminin azalmasını sağlar. İdeal kiloda kalmak, sağlıklı beslenmek, sigara kullanmamak, varis gelişimin engellemektedir.

Varis girişimlerinin ardından hastaların belli bir süre varis çorabı giymesi gerekmektedir.  Hava sıcaklıklarının düşmeye başladığı sonbahar mevsiminde varis tedavisi yaptırmak, sonrasında varis çoraplarının daha rahat bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte pantolon ve uzun eteklerin kullanımı ile işlem sonrası oluşabilecek kızarıklık ve morlukların kapatılması da estetik açıdan kolaylık sağlamaktadır. Böylece varis tedavisinin ardında hastaların iyileşme dönemleri daha konforlu hale gelmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir