Yaz mevsiminde burun ameliyatı olmak sakıncalı mıdır?

‘Korkuların nedeni eskiye dayanıyor’

Türkiye’de yapılan estetik ameliyatları arasında birinci sırada burun ameliyatları gelmektedir. Hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de burun ameliyatlarının yazın yapılıp yapılamayacağı. Burun ameliyatı yazın yapılabilir mi? Hastaya sakıncası var mıdır?

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, konu hakkında merak edilenleri açıkladı:

Toplumda burun estetiği ameliyatlarının yaz mevsiminde yapılmasının sakıncalı olduğuyla ilgili genel bir algı var. Bunun nedeni, geçmişte yapılan ameliyatlarda kullanılan malzemeler. Klasik bandajlar ve burun üzerindeki alçı yaz mevsimlerinde terlemeyle birlikte hastaya rahatsızlık hissi veriyordu. Bunun yanında eskiden klima kullanımı bu kadar yaygın da değildi. İşte bu nedenler insanların ameliyat olma zamanlarını, yaz mevsiminden yana kullanmamalarına neden oluyordu. Fakat artık şartlar çok değişti.

‘Yazın ameliyat olmanın avantajları var’

Bilimsel araştırmalara göre; yaz mevsiminde ameliyat olan hastalarda diğer mevsimlerde ameliyat olan hastalara oranla daha fazla kanama, morarma, ödem ve daha çok şişlik yaşanmıyor. Bu nedenle bu ameliyatlar yaz mevsimlerinde de rahatlıkla yapılabilmektedir. Hatta yaz mevsiminin bazı avantajları vardır. Bu mevsimin ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırdığı söylenilebilir. Örnek vermek gerekirse; ameliyattan 3 hafta kadar sonra hasta denize girebilmektedir. Deniz suyu tuz etkisiyle burun içi yaralarının daha çabuk iyileşmesine katkıda bulunmaktadır.

İnsanların kış mevsiminde yaşadıkları grip ve nezle gibi rahatsızlıklar burun ameliyatı sonrası iyileşme sürecini negatif yönde etkileyebilmektedir. Kışın burunda yaşanan kuruluk da en çok şikayet edilen konular arasındadır. Yazın nemli havada burunda kuruluk minimumda olur, eğer problem yoksa hiç yaşanmaz.

Çalışan kişiler yazın iş yerlerinden yıllık izin almakta ve 18 yaşını aşmış öğrenciler de yaz tatilinde okula ara vermektedirler. İşinden ya da okulundan uzak kalmak istemeyen kişiler, burun ameliyatlarını yaz tatilinde yaptırabilirler. İşte bu sıraladığım nedenler yaz mevsiminde burun ameliyatı yapılabileceğinin, bir sakıncası bulunmadığının, hatta avantajları olduğunun birer göstergesidir.

Yaz ameliyatlarında bunlara dikkat!

Başarı ile tamamlanan ameliyatın ardından burun belirli bir süre tıkalı kalabilmektedir. Hasta nefes almakta biraz zorlanabilmektedir. Tuzlu su ve sık sık yapılan pansumanlar ile bu tıkanıklık düzelecektir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu güneşten korunmadır.

Ameliyattan sonra oluşabilecek göz altı şişlik ve morluk bölgelerini; 2 ay direkt güneş ışığından korumak gerekmektedir. Yazın ameliyat olanlara güneş altındayken geniş kenarlı şapka kullanmalarını; yarım saatte bir gözlerinin alt bölgelerine en az 30 koruma faktörlü güneş kremi uygulamaları önerilmektedir.

Ameliyatın ardından bir hafta kadar evlerinde istirahat etmelerinde fayda var.  Bu ortam klimalı yani hafif serin olmalı. Bol tuzlu sularla burunlarını yıkayıp, burun içerisindeki kabuk ve pıhtıları da ara ara temizleyerek daha iyi nefes almayı alabilirler.

Burun ameliyatını hangi mevsimde olursa olsun, 2 ay boyunca güneş gözlüğü kullanmaktan uzak durmalıdır. Ameliyatın ardından burundaki yumuşak dokular, gözlüğün baskısı ile şekil değişikliğine uğrayabilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir