Yeni oluşan benlere ve iyileşmeyen yaralara dikkat

Özellikle 30 yaşından sonra çıkanları takip edin

Dünyada tüm kanserler içinde en yaygın görülen cilt kanseri, iyileşmeyen yaralar, yeni oluşan benler veya mevcut benlerde değişikliklerle kendini gösterebiliyor. Cilt kanserinin erken tanısı ben takibiyle mümkün.

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Osman Kelahmetoğlu, farklı türdeki cilt kanserleri için ana tedavi yönteminin cerrahi olduğunu belirtti.

Benler kimi zaman cilt kanserine yol açabilmektedir. Bu nedenle düzenli kontrol edilmesi ve tanı konursa benin alınması hastanın sağlığı için önem taşır. 30’lu yaşlara kadar vücutta yeni benler görülmesi normal ve beklenen bir durumdur. Bu yaşlardan sonra görülen benler, cilt kanserine sebep olabileceği için kontrol altında tutulmalıdır.

Genelde melanom ve melanom olmayan olmak üzere, iki tipte görülebilen kanserler var. Melanomlar, cilde rengini veren melanosit hücrelerinden kaynaklanır. Melanom kanserler, yeni ben oluşumu veya benlerdeki yapısal değişikliklerle kendini gösterir. Melanom olmayan kanserler, iyileşmeyen veya iyileşip tekrar eden yaralar olarak kendini gösterir.”

Ne zaman tehlikeli hale gelir?

Erken evrede belirlenen cilt kanserlerinde cerrahi tedavi yöntemi ile tamamen iyileşme oranı yüksektir. Kişiler vücutlarının görebildikleri kısımları kendileri, diğer bölgeleri ayna yardımıyla kontrol edebilir. Benlerin asimetrik, sınırlarının düzensiz, girintili-çıkıntılı olması, farklı renk tonlarını içermesi, genişliğinin 6 mm’den fazla olması ve büyüme-genişleme göstermesi halinde hekime başvurulması gerekir.

Cilt kanserlerinin temel tedavisi lezyonun cerrahiyle, tamamen, yeterli derinlikte ve çevre dokudan belli bir sağlam sınır korunarak çıkartılmasıdır. Özellikle erken dönemde yakalanmış ve cerrahi uygulanmış hastalarda kalıcı tedavi şansı çok daha yüksektir. Neredeyse her evrede, uygun hastada cerrahinin yeri vardır. Bunun yanında cerrahiye alternatif veya beraber kullanılabilecek kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemler de bulunmaktadır.

Çocukluk çağında güneşe maruz kalmayın

Daha önceleri ileri yaş hastalığı olarak bilinen cilt kanseri son dönemde 40 yaş altında da görülmeye başlandı. Düzenli ve uzun sürelerde güneşe maruz kalanlar (özellikle çocukluk çağında) daha çok risk taşımaktadır. Bazı genetik geçişli durumlarda çocuk yaşlarda dahi cilt kanseri görülebiliyor. Açık ten tipi olanlar (bronzlaşamayıp, güneş yanığı oluşanlar) uzun süreli güneşe maruz kalan ve güneş yanığı hikâyesi bulunanlar, güneşli bölgelerde yaşayanlar, çok sayıda beni olanlar, anormal görünümlü beni olanlar, ailesinde cilt kanseri öyküsü olanlar, daha önce deri kanseri geçirenler, bağışıklık sisteminde bozukluk olanlar, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlar (organ nakli hastaları gibi) ve radyasyona maruz kalanlar daha riskli kabul edilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir