10 kadından birinde görülen vajinismus nedir?

Kız çocuklarınızın doğru bir cinsel eğitim almasını sağlayın

Her 10 kadından birinde görülen vajinismus, ülkemizde cinsel sorunlar arasında ilk sırada yer alıyor. En önemli sebepleri; aile veya okulda cinselliğin konuşulmaması, ayıplanması ve cinsellikle ilgili doğru bir eğitimin verilmemesi. Cinsel ilişkiyi imkansız kılan ya da ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilen vajinismus, çiftler arasında yol açtığı problemler nedeniyle evlilikleri olumsuz etkileyebiliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nihal Çetin, vajnismusun nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi:

Cinsellik; duyguların, düşüncelerin ve davranışların karşılıklı etkileştiği sosyal, ilişkisel ve kültürel bir eylemdir. Ülkemizdeki cinsel sorunların en başında vajinismus gelmektedir. Vajinismus, vajina dış kaslarında oluşan istem dışı kasılma ile cinsel birleşmenin olamaması ya da ağrılı-acılı olmasıdır.

Ülkemizde sık görülen vajinismusun en önemli sebepleri şunlardır;

  • Aile ve okul içerisinde ergen çağındaki çocuklarla cinselliğin rahat konuşulamaması
  • Cinsellikle ilgili konuşmaların ayıplanması
  • Cinsellikle ilgili sağlıklı bir eğitimin alınmaması
  • Kulaktan dolma bilgilerle cinselliğin öğrenmeye çalışması
  • Cinsellikte erkeğe aktif kadına pasif bir rol verilmesi
  • Kadına bedenini tanıma imkanını verilmemesi
  • Cinsellikle ilgili korkular
  • Bekaret takıntısı ve korkusu

Psikolojik sıkıntılar kadınlığın reddine neden olabilir

Vajinismus ilk geceye, sekse, erkek cinsel organına veya kızlık zarına çok anlamlar yüklenmesi sonucu görülen cinsel korku ve  kaygıdır. Kadında savunma olarak; partnerini itme, onunla çatışma, cinsellikten kaçınma, bu eylemi erteleme gibi bilinçdışı davranışsal verebilir. Ağlama krizleri, panik hali, bilinç kaybı ortaya çıkabilmektedir.

Korku ve kaygının kaynağı, erkek cinsel organının vajinaya girişi ile büyük bir ağrı ve acının duyulacağı düşüncesidir. Kadın, kendi vajinasının küçük ve dar olduğuna kendini inandırmaktadır. İlk cinsel deneyimde yaşanan kaygılı bekleyiş, genital hazzın önüne geçerek vajinal kuruluğa ve pelvik taban kaslarının kasılmasına yola açmaktadır. Süreç ilk seferde tetiklendikten sonra her seferde yeniden tekrarlanır. Pelvik tabanın yanı sıra, bacak iç yan ve beden kaslarının istemsiz kasılması da görülmektedir.

Tedaviye eşinizle birlikte katılın

Vajinismus tedavisi ertelenmemelidir. Hastanın problemle yüzleşmesi ve hekim tarafından profesyonel destek alması gerekir. Çiftlerin tedaviden kaçarak sorunu ertelemesi sosyal ilişkileri de zorlaştırabilir. Profesyonel olmayan tedavilerden kaçınılmalıdır. Bu konudaki yanlış uygulamalar; kızlık zarı ameliyatları, ilişki öncesi anestezik krem kullanmak, kadının ilişki öncesi alkol alması, sakinleştirici, ağrı kesici ve kas gevşetici kullanması, genel anestezi altında cinsel birleşme, genital bölgeye botoks uygulanması olarak sıralanabilir.

Çiftlerin farkındalığı vajnismus tedavisini olumlu etkiliyor

Vajinismus karı-koca arasında yaşanan bir çift problemidir. Çiftlere anatomi ve fizyoloji hakkında bilgi verilerek vajinanın elastik, genişleyip daralan bir organ olduğu anlatılmalıdır. İlgili resim, video ve maketlerle anlatım yapılmalıdır. Vajinanın 10 cm’lik bir bebek başının çıkışına müsaade edecek bir organ olduğu vurgulanmalıdır. Cinsel terapi ve psikoterapi ile hasta rahatlatılmalıdır.

Nefes egzersizleri, genital egzersizler, çeşitli ilaç tedavileri de tedaviye yardımcı uygulamalardır. Çiftlerin bu konuda farkındalığı olduğu sürece vajinismus yüzde 100 tedavisi olan bir problemdir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir