‘Cinsel sorunların çoğu psikiyatrik tedavi ile iyileştirilebilir’

Sorunların altında psikolojik sebepler yatabilir

Cinsellik çoğu toplumda tabu olarak görülüyor ve maalesef sorunlar saklanıyor. Oysa ki uzmanlar, pek çok cinsel sorunun çözümünün olduğunu söylüyor. Psikiyatri alanına giren cinsel bozukluklardan en sık görülenler yeni evli çiftlerde vajinismus; erkeklerde erken boşalma, sertleşme; kadınlarda ise cinsel istekte azalma, cinsel uyarılmada azalma ve orgazm olamama.

Medical Park Tokat Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Meral Oran Demir, “Cinsel sorunların büyük bölümü psikiyatrik nedenlerle ortaya çıkar. Psikiyatri polikliniğinde yapılan düzenli bir terapi ile tedavi edilebilmektedir” dedi.

Demir, bu sorunları ve tedavi yöntemlerini anlattı:

Muhafazakâr toplumlarda cinsellik yok sayılmaktadır. Genelde ergenlik döneminde gerekli bilgilendirmeler yapılmıyor. Özellikle genç bireylerce cinsellik abartılı olarak algılanmaktadır. İnternet gibi bilgi kirliliğinin olduğu ortamlarda kişiler yanlış bilgilerle dolmaktadır. Bu yanlış bilgiler kulaktan kulağa aktarılıp, yayılmaktadır. Bir cinsel sorun, çoğu zaman kimseyle paylaşılmadığından ömür boyu devam edebilmektedir.

Yanlış bilgiler düzeltilirse sorunlar aşılabilir

Cinsel hayatları ile ilgili sorunlar yaşayan kişiler, bunların çoğunlukla hormonlardan kaynaklanan bir bozukluk olduğunu düşünür. Bu nedenle erkekler üroloji bölümüne, kadınlar da kadın doğum polikliniklerine başvurular. Oysa cinsel işlev bozukluklarının çok küçük bir kısmı organlar veya hormonlardan kaynaklanır. Bilinenin aksine; sorunların çok büyük bir kısmı psikiyatriktir ve psikiyatri polikliniğinde yapılan düzenli bir terapi ile tedavi edilebilmektedir. Sadece yanlış bilgilerin düzeltilmesi bile kişilerin cinselliği daha keyifli ve doyumlu yaşamasını sağlamaktadır.

Cinsel sorunların çoğu eğitimsizlikten kaynaklanıyor

Cinsel terapi ile tedavi edilebilen cinsel işlev bozuklukları arasında vajinismus, erken boşalma, sertleşme bozukluğu, disparoni (kadında ağrılı cinsel ilişki) kadın ve erkekte cinsel istek bozukluğu, kadında uyarılma bozukluğu, kadın ve erkekte ise orgazm bozukluğu var. Ülkemizde cinsel eğitimsizlikten kaynaklanan sorunları; cinsel bilgi eksikliği, cinsel deneyimin yetersiz olmasını, cinsellikle ilgili yanlış inanışları, yetiştiriliş biçimi nedeniyle sağlıklı bir bedene ve psikolojik yapıya sahip bireylerde ya da çiftlerde de sık görebiliyoruz. Bu sebeplerle meydana gelmiş olan cinsel sorunlar da birkaç seans danışmalık verilerek tedavi edilebilmektedir.

Tedavi ortalama 8-12 seans sürüyor

Erkek ve kadındaki cinsel sorunların büyük çoğunluğu psikiyatriktir ve tedavisi çift olarak psikiyatri polikliniklerinde bu konuda özel eğitim almış psikiyatri doktorları tarafından yapılmalıdır. Cinsel sorunun tipine ve sorunlu çifte göre değişiklikler olmakla birlikte, cinsel tedaviler ortalama olarak 8-12 seans sürmektedir. Bazen 1-2 görüşme ile kısa zamanda düzelen vakalar var ancak bu süre daha da uzun olabilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir