AHEF: Risk grupları aşıyı eczanelerden reçetesiz alabilmeli

‘Sağlık çalışanları öncelikle aşılanmalıdır’

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen, grip aşısı sayısının artırılması ve risk gruplarının aşılarını reçetesiz olarak eczaneden temin edebilmesi gerektiğini söyledi.

COVID-19 devam ederken diğer yandan da influenza yani mevsimsel grip sezonuna giriyoruz. Ekim ayı ile birlikte influenza ve zatürre aşılarına talebin arttığına dikkat çeken Sezen, “Ortak risk grupları olan bu hastalıklarda aşılanmanın önemine inanıyoruz ancak herkese grip aşısı yapmanın mümkün olmayacağı da gerçek” dedi.

Zatürre aşılarında da yakın dönemde sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Dr. Özlem Sezen, “Grip aşıları için de riskli grupları belirleyerek, tanı kodlarının eczanelere bildirilmesi gerekir. Aynı raporlu ilaçların eczaneden temini gibi aşıların da bu gruplara öncelik tanınarak verilmesini istiyoruz. Bu şekilde bizler de eczacılar da hastalarla karşı karşıya gelmemiş olacağız” açıklamasını yaptı.

Dr. Sezen, COVID-19’dan korunmak için gerekli önlemleri hatırlatırken sağlık çalışanlarının da bir an önce influenza aşısı olması gerektiğine vurgu yaptı: “Risk grubundaki kişiler gibi toplumdaki herkes de maske, sosyal mesafe hijyen kurallarına uymalı. Sağlık çalışanlarının influenza aşıları da bir an önce bakanlığımız tarafından sağlanmalıdır. En yüksek risk gurubu olan sağlık çalışanları öncelikle aşılanmalıdır.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir