Akciğer kanserinde robotik cerrahi iyileşme süresini kısaltıyor

Robotik cerrahi hem hastaya hem de hekime avantaj sağlar

Akciğer kanseri sık görülmesinin yanı sıra kansere bağlı ölümlerin yüzde 17-28’inin nedenini oluşturuyor. Çoğunlukla 50-70 yaşları aralığında tanı alan hastalığın erken teşhisi, tedavi için büyük önem taşıyor. İlk aşamayı genellikle cerrahi operasyonlar oluşturuyor.

Teknolojik gelişmeler ışığında geliştirilen ve cerrahinin geldiği son nokta olarak değerlendirilen robotik cerrahi yöntemi; hastalara daha az kanama, daha az ağrı ve daha düşük komplikasyon riski gibi avantajlar sağlıyor. ‘da Vinci’ robotik cerrahi ile yapılan akciğer kanseri ameliyatlarının ardından hastalar konforlu bir iyileşme süreci geçirerek; günlük yaşantılarına daha hızlı dönebiliyor.

Memorial Ankara Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Sedat Gürkök; akciğer kanserinde robotik cerrahinin avantajları ile ilgili bilgi verdi.

En önemli sebep sigara kullanımıdır

Dünya çapında kanser ölümlerinin önde gelen nedeni olan akciğer kanseri, akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıdır. Genellikle belirti vermeyen ve ileri evrelerde tespit edilen akciğer kanserinin görülme oranı; sigara kullanımının artması ile yükselmektedir. Sigara içen insanlar en büyük akciğer kanseri riskine sahiptir. Ancak akciğer kanseri hiç sigara içmemiş kişilerde de genetik geçiş ve çevresel faktörler sebebiyle de gelişebilir.

Erken dönemde belirti vermeyebilir

Tipik olarak erken evrelerde belirti ve semptom göstermeyen akciğer kanserinin erken teşhis oranı çok düşüktür. Belirtiler ve semptomlar genellikle hastalık ilerlediğinde ortaya çıkmaktadır. Başta öksürük olmak üzere göğüs ve sırt ağrısı, nefes darlığı, ses kısıklığı, balgam, kilo kaybı, yüzde şişlik, tekrarlayan bronşit ve zatürre atakları akciğer kanserinin belirtileri olarak ön plana çıkmaktadır. Kanserin başka organlara yayılması durumunda ise daha ağır semptomlar görülmektedir.  Erken teşhisin önem taşıdığı bu kanserin tedavisi ise tümörün tipine, evresine ve hastanın durumuna göre planlanmaktadır.

Cerrahi tedavinin en önemli basamağıdır

Akciğer kanserinin tedavisinde cerrahi önemli bir basamağı oluşturmaktadır. Tedavi planına göre uygulanacak olan cerrahi; açık ve kapalı yapılabilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kullanım alanı genişleyen robotik cerrahi tekniği, kapalı yöntem olarak günümüzde ön plana çıkmaktadır. Ameliyata uygun olarak kabul edilen bütün akciğer kanseri türlerinde robotik cerrahi uygulanabilmekte ve tümör alınabilmektedir.

Robotik cerrahi ile yapılan akciğer kanseri ameliyatı, ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında uygulanır. Hastaya gerekli pozisyon aldırıldıktan sonra işleme göre hasta üzerinde giriş yerleri belirlenmektedir. Ve da Vinci robot kolları konuşlandırılmaktadır. Hastanın vücuduna 4 adet 1-1.5 cm genişliğinde küçük kesi açıldıktan sonra, bu deliklere robotun kolları yerleştirilmektedir. Bu kollardan bir tanesi kamera portu, bir tanesi tutucu, diğeri de hem yakacak hem de diseksiyon yapacak özel bir kol olarak kullanılmaktadır. Masa başında bulunan operatör de kendine ait port ile cerrahiye yardımcı olmaktadır.

Operasyonu gerçekleştirecek uzman hekim, robot ile masadan bağımsız ünite olan konsola oturmaktadır. Konsol üzerinde bulunan iki adet joystick aracılığı ve üç boyutlu, yüksek kalitede ve 10-20 kat büyütmeli görüntü sağlayan kamera yardımı ile robot kolları yöneterek gereken cerrahi işlemi gerçekleştirmektedir.

Robotik cerrahinin avantajları neler? 

  • Robotik cerrahi ile yapılan akciğer kanseri ameliyatlarında kanama riski daha az olur.
  • Hastanın hastanede yatış süresi ve gelişebilecek komplikasyon oranları düşer.
  • Hastanın ameliyat ağrısı daha az olur ve daha kısa sürer
  • Kişi günlük yaşantısına daha kolay dönebilir.
  • Hastanın estetik açıdan göğsünde daha az iz kalır.
  • Robot kollarının bir insanın el ve bilek hareketlerini bire bir anlık olarak uygulayabilmesi cerraha büyük kolaylık sağlamaktadır.
  • Robotik cerrahinin olağanüstü hassasiyeti ve 540 derece dönebilen yüksek manevra kabiliyetine sahip bilekleri; gerekli akciğer dokularını rezeke etmek (çıkarmak) ve lenf düğümlerini kesmek için idealdir.
  • Cerrah kamerayı kontrol edebildiği için istediği alanları çok daha net, istediği açıda ve büyüklükte görebilmektedir.
  • Robotik cerrahide kullanılan kamera 3 boyutlu ve yüksek çözünürlüklü görüntü sağlar. Bununla birlikte bu kamera çift gözlü olduğu için derinlik hissini gerçekçi olarak yansıtır.
  • Robotik akciğer kanseri cerrahisi ayrıca, cerrahın akciğer yapılarını göğüs duvarının önden görmesini sağlar; bu, açık cerrahiye daha çok benzeyen bir yaklaşım olmaktadır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir