Akciğer kanserinin yan etkilerine pulmoner rehabilitasyon

17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü

Her yıl dünyada 12 milyondan fazla insanda görülen kanser, ölümcül hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Dr. Serap Latif Raif

Dünyada insanları etkileyen en yaygın kanser türünün akciğer kanseri olduğunu belirten  Romatem Bursa Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Serap Latif Raif, “Hastaların hayat kalitesini düşüren nefes darlığı ve yorgunluğu azaltmak için pulmoner rehabilitasyon büyük önem taşıyor” dedi.

Türkiye, akciğer kanseri sıklığında dünyada ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Sinsi bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Tedavi süreci ise zorlu bir süreci oluşturuyor. Bu sorun, solunum işini gerçekleştiren akciğerlerimizin kapasitesinin de azalmasına yol açıyor. Pulmoner rehabilitasyon nefes kalitesini artırma, ağrıları azaltma, yutkunma sorunlarını giderme, günlük fiziksel aktiviteleri yapabilme gibi birçok fayda sağlıyor. Amaç tedavinin yan etkilerini azaltmaya çalışırken kişiyi olumsuz etkilerden uzak tutarak motivasyonunu güçlü tutmak.

Onkoloji rehabilitasyonu yaşama katılımını artırıyor

Kanser ve tedavisi genellikle fiziksel, psikolojik ve bilişsel sorunlara neden olur. Bu sorunlar günlük aktiviteler yapmayı veya işe dönmeyi zorlaştırabilir. Ayrıca sağlığınız üzerinde kalıcı bir etki bırakabilir. Onkoloji rehabilitasyonu, kanser tedavisi sırasında ve sonrasında ortaya çıkabilecek bu sorunlara yardımcı olabilir. Bu yöntemin amacı, kişilerin bağımsızlıklarını en üst düzeye çıkarmak, yaşam rollerini sürdürmek ve morallerini en üst düzeye çıkarmak.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir