Akıllı mercek tedavisi ile ilgili merak edilen altı soru

Gerçekten akıllı mı?

Günlük yaşamdaki teknolojilere paralel olarak göz alanındaki gelişmeler de yüz güldürüyor. Akıllı mercek ameliyatları sayesinde uzak ve yakını gözlüksüz görmek mümkün.

Op. Dr. Avni Yusuf Yılmaz

Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Avni Yusuf Yılmaz, akıllı mercek tedavisine ilişkin sorularımızı yanıtladı.

  • Akıllı mercek nedir?

Aslında akıllı mercek tabiri sadece bizim ülkemizde kullanılanılıyor. ABD’de ‘trifocal intraocular lens’ tabiri yaygındır. Mercekte akıl yoktur, uygulama çok odaklı bir mercektir. Çok odaklı gözlük ve kontak lens mantığıyla benzerdir. Bu yöntemin adı bütün dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de akıllı mercek yerine çok odaklı mercek uygulaması olmalı. Çünkü akıllı deyince insanlar bunun çok farklı bir teknik olduğunu ve sebebi ne olursa olsun bütün görme problemlerini çözebileceği gibi yanlış bir kanıya kapılabiliyor.

  • Hangi göz sorunlarında kullanılır?

Bu uygulama geleneksel bir katarakt ameliyatı sırasında uygulanır. Daha evvelden yapılan katarakt ameliyatlarında sadece tek odaklı mercekler kullanılıyordu. Hastanın görüşünü sadece tek odağa ayarlayabiliyorduk (uzak veya yakın). Bu aslında gözlükte de böyle. Uzak ve yakın görme kusuru olanlar iki ayrı gözlük kullanabildiği gibi uzak ve yakını gösteren gözlük şeklinde kullanabilir. Bugün artık bazı hasta gruplarında katarakt olmadan da çok odaklı mercek uygulanarak uzak ve yakın görüş sağlanabilir.

  • Ne avantajları var?

Bu mercek ameliyatları, uzak ve yakını gözlüksüz görmek isteyen hastalara gözlüksüz görme sağlar.

  • Yöntem nasıl işliyor, cerrahi işlemi kısaca anlatır mısınız?

Cerrahi işlem rutin bir katarakt ameliyatından farksız sadece hastanın doğal lensi alındıktan sonra yerine tek odaklı mercek yerine çok odaklı mercek yerleştiriliyor. Ancak öncesince detaylı muayene ve ölçümler yapılıyor. Öncelikle hangi hastalara uygun olup olmadığının tespiti çok önemli.

  • Özellikle hangi hastalara öneriyorsunuz?

Bu yöntem her hastaya uygulanmaz ve de uygulanmamalı. Katarakt veya kırma kusuru dışında bir göz hastalığı olanlara uygulanmamalı. Örneğin maküla dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) glokom (göz tansiyonu), daha evvel refraktif cerrahi geçiren hastalar (lazer), diyabete bağlı retina bozukluğu olanlar, kornea problemi olanlar, orta yaş altında miyop olan hastalar gibi hastalık gruplarında bu yöntem uygulanmamalı.

  • İşlem sonrası hastaların dikkat etmesi gerekenler var mı? Ne zaman normal hayatlarına dönerler?

İşlem sonrası süreç rutin katarakt ameliyatından sonra olan süreçle aynıdır. Tıpkı katarakt ameliyatından sonraki süreç gibi hastalar yaptığı işe ve yaşam ortamlarına göre birkaç gün ile bir hafta arasında normal hayatına dönebilirler. Ameliyat sonrası süreçte yaklaşık 2 hafta ile bir ay arasında damla kullanılması gerekir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir