Alerjisi olanlar için ‘kedili’ bir hayat mümkün

Aşı uygulaması ile kedi alerjisi olanların hayat kalitesi artıyor

Kedilere alerjisi olduğu için minik bir dostu sahiplenemeyen veya sevmekten kaçınan kişiler için kedili bir yaşam mümkün. Alerji testi sonrası uygulanacak aşı ile patili bir dostunuz olabilir.

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Demet Can; “Günümüzde kedi sahiplenme sıklığının artmasına paralel olarak uyguladığımız aşı, iyi sonuçlar elde ettiğimiz bir tedavi şekli” dedi.

Bir çoğumuzun evinde bulunan patili dostlarımız bazen istemesek de alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Kedi alerjisi, tıpkı saman nezlesi (alerjik rinit) gibi genellikle gözlerde ve burunda kaşıntı; akıntı veya tıkanıklık, hapşırma ve göz yaşarmasına yol açabiliyor.

Bazı hastalarda nefes darlığı, göğüste sıkışma, astım nöbeti ve hatta alerjik şoka (anafilaksi) varan tablolar da görülebiliyor.  Alerjik belirtiler hayvanlara dokununca ortaya çıkacağı gibi, hava yoluyla solunduğunda da belirtilere yol açabiliyor.

Alerjik belirtiler bazı kişilerde ilk dakikalarda ortaya çıkarken bazen 8-12 saat sonra en şiddetli hale gelebiliyor. Evcil hayvanlar ortamdan uzaklaşsa bile tüyleri havada asılı kalıp; mobilya ve kıyafetlere yapışmış olabileceğinden belirtiler uzun süre devam edebiliyor.

Dostunuzdan uzaklaşmanıza gerek yok!

Prof. Dr. Demet Can konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “İlk adım olarak evcil hayvanlara karşı olan alerjinin; olup olmadığı konunun uzmanı tarafından testlerle  saptanmalıdır. Kedi alerjisi maalesef sık karşılaştığımız bir alerji türü. Kedi alerjisi olanların yüzde 25-50’sinde köpek alerjisi de var.

Bu durumlarda yüksek verimli hava filtrelerinin kullanılmasını, filtrelerin sık temizlenmesini ve evcil hayvanın yatak odasından uzak tutulmasını öneriyoruz. Hayvan alerjenleri yapışkan olduğu için halıların kaldırılmasını; kısa tüylü ve yıkanabilir olanların tercih edilmesini; ev süpürülürken maske takılmasını; kediyle uzun süre temastan sonra giysilerin değiştirilmesini de tavsiye ediyoruz. Hatta maalesef doğasına uygun olmasa da kedinin haftada en az iki kez yıkanması da istemeden verdiğimiz tavsiyeler arasında…

Ayrıca polen aşısı gibi kedi alerjisinde de aşı yapılabilir. Bu tedavi, kedi alerjeninin çok minik dozda başlanıp; giderek artırılarak vücuda enjekte edilmesi prensibine dayanıyor.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir