Ayrıntılı ultrason pek çok hastalığın erken teşhis edilmesini sağlıyor

İhmal edilmemesi gereken bir kontrol!

Rutin gebelik kontrolleri, bebeğin yalnızca anne karnından doğumuna kadar olan süreci için değil; doğumdan sonraki sağlık durumu için de büyük önem taşıyor. Özellikle gebeliğin 19-23’üncü haftaları arasında yapılması gereken ayrıntılı ultrason taraması çok kritik.

Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ferda Ağırgün; “Ayrıntılı ultrason bebeğin kemiklerine, kalbine, beynine, omuriliğine, yüzüne, böbreklerine ve karnına detaylıca bakılmasına imkan verir. Tarama, bazı omurilik rahatsızlıkları başta olmak üzere kalp kusurları ve yarık dudak gibi doğum sonrası ameliyat gerektirebilen durumların tespit edilmesini sağlar” dedi.

Tarama, bazı omurilik rahatsızlıkları başta olmak üzere kalp kusurları ve yarık dudak gibi doğum sonrası ameliyat gerektirebilen durumları da tespit etmektedir.

Standart ultrasondan tek farkı her organın tek tek incelenmesi

Ayrıntılı ultrason taramasının teknik açıdan standart ultrasondan herhangi bir farkı yok. Standart ultrasonda bebeğin genel sağlık durumu incelenirken; ayrıntılı ultrasonda her organ tek tek incelenmektedir. Yani daha detaylı görüntüleme söz konusudur ancak kullanılan tüm yöntemler aynıdır.

Organların ayrı ayrı incelenmesi ise pek çok durumun daha net görülmesini sağlar. Örneğin bebeğin beyni, böbrekleri, iç organları veya bulunmaktadır. Bu soruna sahip her 10 bebekten 9’u genellikle ayrıntılı taramada tanı alır. Aynı durum yarık dudak olarak adlandırılan ağız yapısındaki bozukluk için de geçerlidir. Buna karşın kalp kusurları sorunlarının tespiti daha zordur. Kalp kusuru olan bebeklerin ise neredeyse yarısı ayrıntılı ultrasonda tanı alır.

Sağlık sorunu riski her zaman var

Ayrıntılı ultrason taraması yaptırmak, bebek veya anne için herhangi bir risk teşkil etmez. Aksine, varsa bebeği ve ailesini bekleyen sağlık sorunları hakkında önceden bilgi verir. Bu da hem doğum esnası hem de doğum sonrası için gerekli önlemlerin alınmasına olanak tanır. Önemli olan söz konusu tetkikin radyoloji uzmanları veya perinatoloji uzmanları tarafından yapıldığından emin olmaktır. Tetkik esnasında uzmanlar ebeveynleri eş zamanlı olarak bilgilendirir. Gerekli durumlarda ikinci bir uzmandan da görüş alınabilir. Burada altının çizilmesi gereken bir diğer nokta da bebeğin taramaların tespit edemediği herhangi bir sağlık sorunuyla doğma ihtimalinin her zaman olduğudur.  Bu nedenle ayrıntılı ultrason sonrası rutin kontrollere devam edilir. Gerekli görülen durumlarda ayrıntılı ultrasonun tekrarı da istenebilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir