Babalık üzerine sıra dışı bir kitap: Bana Hazır Mısın Baba?

‘İçindeki anneliği keşfedemeyen erkek iyi baba olamaz’

Anne ve anne adaylarına yönelik kılavuz niteliğindeki kitaplarıyla tanınan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Şirin Seçkin ile Adli Tıp Uzmanı-Psikanalist Prof. Gökhan Oral’ın babalık üzerine ufuk açıcı kitabı ‘Bana Hazır mısın Baba?’ raflardaki yerini aldı.

Prof. Gökhan Oral ve Dr. Şirin Seçkin

Anne-çocuk arasındaki biyolojik ve kadına yüklenen sosyolojik görev, baba-çocuk arasındaki ilişkinin gölgede kalmasına neden oldu. Buna ek olarak modern zamanlarda evliliğin gerektirdiği sorumluluklardan kaçan erkek ve kadınların artması anne-baba-çocuktan oluşan çekirdek aileyi bozarak daha çok anne-çocuktan oluşan, babanın yer almadığı ikili aile yapısını ortaya çıkardı. Babanın yokluğu, çocuğun sağlık ve esenlik içinde büyümesini de sekteye uğrattı. Oysa dönüp baktığımızda kitapçı raflarını daha çok anne ve çocukla ilgili kitapların kapladığını, baba-çocuğa dair kaynakların ise bir elin parmaklarını geçmediğini görüyoruz.

Dr. Şirin Seçkin ve Prof. Gökhan Oral, bu gerçekten hareketle ‘baba-çocuk’ ilişkisini tarihi, sosyolojik, kültürel ve psikolojik olarak ele alan bir kitap yazdı.

Dünyada her iki çocuktan biri babasız evde büyüyor

“Dünyada her iki çocuktan biri babasız bir evde büyüyor” diyen Seçkin, “Bu kitap klasik ataerkil bir yapıya geri dönülmesini savunmak amacıyla yazılmadı. Babanın çocuğun hayatında daha çok yer alması ve modern baba işlevini geliştirmeye yardım etme amacını taşıyor. Aynı anne gibi çocuğun hayatında çok önemli ve özel bir yer tutar. Bu yer, başka hiçbir şeyle doldurulamaz. Modern yaşamın getirdikleri göz önüne alınarak babalık işlevlerinin yeniden tanımlanması ve babanın farklı görevler üstlenmesi gerekir’’ dedi.

Oral ise şunları söyledi: “Annelik ve babalık görevleri gibi sınırları net çizilmiş listelerin artık günümüzde önemi kalmadı. Her anne tüm kadınlık becerilerinin yanında içindeki erkeksi özellikleri kullanarak çocuğunun esenliği için eril gözüken aktif görevleri yerine getirebileceği gibi baba da kendi içindeki kadını keşfedip çocuğa yaklaşımında bunu kullanabilmelidir. İçindeki kadını yani anneliği keşfedip kullanmadan bir erkeğin iyi bir babalık yapması çok güçtür.”

 

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir