Baharda fiziksel aktivitelerle fazla kilolardan kurtulun 

Sebze ve meyveleri posasıyla tüketin

Baharın gelmesi ile birlikte kış mevsiminde alınan kiloları vermek üzere birçok kişi diyet dönemine girdi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Kış mevsiminde evde daha çok vakit geçiriliyor. Yüksek kalorili atıştırmalıklar tüketilebiliyor. Bu da kilo alımına neden oluyor. Bahar ve yaz döneminde fiziksel aktivitelerin artması kilo vermeyi destekliyor” dedi.

Serinlemek için asitli ve şekerli içeceklere karşı araya mesafe koyun. Şekersiz limonata, kompostolar, sade veya taze meyve suyu ile maden suyu için. Taze meyve veya sebze suları ve ayran tercih edin. Yağlı, kremalı, fazla soslu, kızartılmış, şekerli veya aşırı tuzlu, sucuk gibi işlenmiş etlerden, hazır yiyeceklerden, hamur işi gıdalardan uzak durun.

Günlük ihtiyaç 2-3 porsiyon

Sebze ve meyveler su ve su oranı yüksek gıdalardır. Kavun karpuz gibi serinleten meyvelerin yanı sıra kiraz, erik, çilek, üzüm gibi taneli meyvelerin de su oranı ve vitamin- mineral değerleri oldukça yüksek. Fakat bu meyvelerin tüketiminde aşırıya kaçmayın.

Kavun–karpuzun 1 porsiyonu; orta boyun 3 parmak kalınlığında 1 dilimidir. Taneli meyvelerin 1 porsiyonunu ise 1 küçük kâse dolusudur. Ayrıca sebze ve meyvelerin sularını sıkmak yerine posasıyla birlikte tüketilmesinin daha faydalı. Dondurma da yazın vazgeçilmezlerinden biridir. Sade olarak günde 1-2 top miktarı geçilmemeli. Zayıflama diyeti uygulayanlar dondurmayı daha seyrek tüketmeli.

Beyaz un ile yapılan yiyeceklerden uzak durun.

Kolay acıktıran, yedikçe yediren basit şekerli ve beyaz un ile yapılmış hamur işi yiyecekler hayatımızdan çıkarın. Bunun yerine tok tutan ve yağ yakımına yardım eden yiyecekler tercih edin. Bunlar kalsiyum, protein ve probiyotik içerdiği için yoğurt veya kefir, lif içeriği zengin lahana, brokoli, kabak ve diğer sebzeler, protein kaynakları olan et, tavuk, hindi, balık ve yumurta olabilir.

Yeşil çay ödem atıyor

Yeşil çay, güçlü bir antioksidan. Metabolizmayı hızlandırıcı ve ödem atıcı etkisi var. 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek yemekten önce için. Bunun yanı sıra doktora danışılması durumunda bir öğününden yarım saat önce greyfurt da tüketilebilirsiniz. Ayrıca porsiyon kontrolünü doğru yapmak üzere ceviz, fındık, badem, tam tahıllar da tok tutucu etkiye sahiptir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir