Beta Yeni Han 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nü kutladı

Kahvenin İstanbul’da kavrulduğu ilk yerde kahve şenliği

Beta Yeni Han, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nü özel bir etkinlikle kutladı. Etkinlik; kahve ile ilgili söyleşiler, workshoplar ve tadımlarla renklendi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbul Vali Yardımcısı Şevket Atlı, İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Kaya ile iş dünyasının önde gelen profesyonellerini de bir araya getirdi.

Kahve Danışmanı Cenk R. Girginol, Şef Eyüp Kemal Sevinç ve Tarihçi/Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konuk konuşmacı olarak yer aldığı, kahve ve barista eğitmenleri eşliğinde özel reçetelerin paylaşıldığı ve kahve tadımlarının yapıldığı etkinlik, Türk Kahve Kültürü
ve Araştırmaları Derneği’nin katkılarıyla ‘‘Beta Yeni Han’da Türk Kahvesi ile Gelenekselden Yeni Nesile Yolculuk’’ temasıyla gerçekleşti.

‘En iyi Türkler doğru yöntemle pişirir ve içer’

Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Kahve özellikle biz Türkler için kültürdür. Bizim şu an tükettiğimiz kahvenin kökeni Habeşistan’dır. Bugün Suriye limanları, Türkiye, İran ve Akdeniz kahvenin ulaştığı yerler konumundadır. Türk Kahvesi Orta Doğu ve Balkanlar’da, Bosna dışında, bildiğimiz anlamda hazırlanıp tüketilmemektedir. Tarihte de gördüğümüz üzere Türk Kahvesi’ni en iyi Türkler doğru yöntemle pişirir ve içer’’ şeklinde konuştu.

TKKAD Başkanı Nuri Çolakoğlu konuşmasında, ‘’Derneğimiz öncülüğünde dünyada UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miraslar listesine girdik. 5 Aralık tarihini Dünya Türk Kahvesi Günü olarak kutlamaya başladık. Sponsorlarımız Beta Yeni Han, Kütahya Porselen, Arzum Okka, Arçelik ile çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Bugün de Beta Yeni Han’ın ev sahipliğinde bu
günü kutluyoruz. Türk kahvesinin dünya çapında daha da tanınır hale gelmesi için hep beraber çalışıyoruz’’ dedi.

Beta Gıda, Türk kahvesini Beta Âla Türk Kahvesi serisi ile dünyaya tanıtıyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir