Bir Hayal Bir Oyun yarışmasının kazananı belli oldu

‘Acayip Teknolojik Masallar’  birinci oldu

Zorlu Holding tarafından çocukların hayal gücünü harekete geçirmek amacıyla düzenlenen Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Bu yıl online olarak bir araya gelen jüri,  ‘Acayip Teknolojik Masallar’ adlı hikayeyi birinci seçti.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla bugüne kadar 1000’in üzerinde oyun ile 900 bin çocuğa erişen Zorlu Holding, çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürmeye devam ediyor. Bir Hayal Bir Oyun Yarışması, çocukların yeteneklerini fark etmelerini sağlamak ve özgüvenlerini artırmak amacıyla bu yıl üçüncü kez düzenlendi. ‘Acayip Teknolojik Masallar’ adlı hikayesiyle ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi Elif Sude Dobra birinci oldu. ‘Emojiler Diyarı’ ile Çağla Çalova ikinci, ‘Tersine Dünya’ ile Ali Eren Ayaz ve ‘Gök Taşı Canlıları’ ile Cansu Akça üçüncülüğü paylaştı.

Hayaller tiyatro sahnesinde hayat bulacak

Üçüncü döneminde, 22 farklı şehirden toplamda 268 başvuru alan Bir Hayal Bir Oyun’da hikayeler büyük bir titizlikle değerlendirildi.

Birinci seçilen ‘Acayip Teknolojik Masallar’, Zorlu Çocuk Tiyatrosu yönetmeni Gaye Cankaya ve ekibi  tarafından oyunlaştırılacak. Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun 2021 programı kapsamında Zorlu PSM’de ve Anadolu turnesi kapsamında çeşitli illerde sahnelenip, çocuklarla buluşacak.

Dereceye giren ilk üç hikaye ödüllendirilirken, ilk 15’e giren hikayelerin tümü ise bir kitapta toplanarak yayımlanma şansını yakalayacak.

Jüri değerlendirmeyi online ortamda yaptı

Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’na Türkiye’nin dört bir yanından yapılan başvuruların değerlendirildiği jüri toplantısı bu yıl,  koronavirüs salgını nedeniyle ilk kez online gerçekleştirildi. Jüride; Kelime Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Dr. Asya Çağlar, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Nutku, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz, Zorlu Performans Sanatları Merkezi Genel Müdürü Murat Abbas, Gazeteci-Yazar Ömür Kurt, Dramaturg Selen Korad Birkiye, Yönetmen, Oyuncu ve Yazar Şahika Tekand, Oyuncu- Eğitmen-Dramaturg Yarkın Ünsal, Yazar, Seslendirme Sanatçısı ve Program Yapımcısı Yekta Kopan yer aldı. Dört eser belirleyen jüri üyeleri, çocukların hayal gücüne verilen bu desteğin çok önemli olduğuna dikkat çekti.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir