Böbrek sağlığını korumak için neler yapmanız gerekiyor?

Böbrek sağlığı için 7 öneri

Böbrek hastalıklarından korunmak için sağlıklı beslenmek, ideal kiloda olmak ve düzenli egzersiz yapmak gerekiyor. Özel bir neden yoksa;

  • Günde 1.5-2 litre su içmek
  • Gelişigüzel ilaç kullanımından kaçınmak
  • Hareketli bir yaşam tarzı benimsemek
  • Kan şekeri ve kan basıncını doktorun önerdiği aralıklarda düzenli kontrol ettirmek de fayda var.

Herhangi bir nedenle gelişen böbrek fonksiyonlarındaki bozulma; başka sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sorunlar içinde hipertansiyon, kalp yetmezliği, kalp ritm bozukluğu, diyabetik hastada şeker kontrolünün bozulması, kansızlık, sindirim sistemi bozuklukları, kemik-mineral bozuklukları, sinir sistemi sorunları, kısırlık var.

Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, böbrek sağlığı için alınması gereken 7 önlemi paylaştı:

Yeterli miktarda sıvı alımına özen gösterin

Avustralya ve Kanadalı araştırmacılara göre; yeterli sıvı tüketimi kronik böbrek hastalığı gelişimi riskini azaltıyor. Günde 1.5- 2 litre su tüketmek; sağlık için ideal ancak mutlaka doktora danışın.

Hareketli bir yaşam benimseyin

Düzenli yürüyüş, hafif koşu ve bisiklete binmek; hem dinç bir bedene sahip olmak hem fazla kilolardan kurtulmak için önemli.

Kan şekerini düzenli olarak kontrol edin

Diyabet, kronik böbrek hastalığına neden olan hastalıklar içinde birinci sırada yer alıyor. Diyabete bağlı böbrek hasarının erken tanısı ile hasar geri döndürülebiliyor. Veya hızı düşürülebiliyor. Aralıklarla kontrol edilmeli.

Kan basıncını ölçün

Hipertansiyon, kronik böbrek hastalığına yol açan bir faktör olabilmektedir. Böbrek hastalığının sonucu olarak da gelişebilmektedir. Tansiyon yüksek seyrettikçe hastalığın ilerlemesi de hızlanır.

Tuz tüketimine dikkat edin

Dünya Sağlık Örgütü bir günde alınması gereken tuz miktarının 5 gram olduğunu belirtiyor. Ancak Türkiye’de günde ortalama olarak 18 gram civarında tuz tüketilmektedir. Tuz tüketimini azaltmak için yemek masalarında tuzluk bulundurmamaya dikkat edin. Yemekleri baharat ve nane, kekik gibi bitkilerle tatlandırın.

Tütün mamullerinden uzak durun

Sigara ve tütün ürünleri böbrek kan akımının azalmasına sebep olur. Böylece böbrekler yeterince süzme yapamaz ve atık maddeler vücutta birikir. Sigara içen kişilerde böbrek kanseri gelişme riski yüzde 50 oranında daha yüksektir.

Gelişigüzel ilaç kullanmayın

Doktor reçetesi olmadan ağrı kesici ilaçlar kullanılmamalı. Bu ilaçlar bazen kullanıldıkları doz ve süreyle ilişkili olarak bazen de bağımsız olarak böbrek hasarı yaratabilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir