Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken 10 kural

Uygulanacak teknik kişiye göre belirlenir

Burun estetiğinde, hasta ve doktoruna yapılacak işleme birlikte karar vermeleri büyük önem taşıyor. Amaç, burnun temel fonksiyonlarını koruyarak istenilen şeklin elde edilmesidir. Eğer hastanın ihtiyacı varsa burun estetiği ameliyatı esnasında birçok başka işlem de yapılabiliyor.

Memorial Antalya Hastanesi Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, burun estetiğinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Koray Coşkunfırat

Burun fonksiyonel bir organdır ve en büyük görevi nefes almaktır. Fonksiyonel burun estetiği; güzel nefes alan, burnun fonksiyonlarını yerine getirdiği ve aynı zamanda yüzle uyumlu bir görüntüyü  amaçlar. Burundaki kemik ve kıkırdak yapının gelişiminin tamamlanması için 18 yaşını beklemek gerekir.

Gereksiz bir müdahaleden kaçınılmalı

Burun estetiği genel anestezi altında yapılır ve farklı yöntemler söz konusudur. Burnun ortası kesilerek açık ya da kapalı olarak ya da tamamen içten kesilerek yapılabilir. Burnun içinde kıkırdaklara ve kemiklere şekil verilir. Günümüzde temel prensip, buruna en az zararı vererek ve minimum doku çıkararak buruna şekil vermektir. Dolayısıyla hem fonksiyonları korumak, hem de istenilen güzel şekli elde etmek amaçlanır.Gerekirse kemik kırılır, kıkırdaklar çıkarılır ama gereksiz bir müdahale yapmaktan kaçınmak gerekir.

Açık teknikte, burun ortasındaki burun kanallarının her iki yanına ve burunun ortasındaki deriye de ufak bir kesi atılarak burun derisi tamamen kaldırılır. Kapalı teknikte sadece burun deliklerinin içinden kesi yapılır. Aradaki fark 2-3 mm’lik kesidir. Açık teknikte tamamen burun, kıkırdak, kemik yapısını görmek mümkündür. Burun estetiğinde açık ve kapalı yöntemin birbirinden üstünlüğü yoktur, hastaya göre en uygun teknik belirlenmelidir. Erkeklerde ve kadınlarda burun yapısı farklıdır. Kadınlara yapılan burun estetiğinde biraz daha kalkık burun tercih edilir. Erkeklerin burun ucu kaldırılmaz, daha dik açıyla şekil verilmesi planlanır. Yapılan işlemler değişmez sadece kadın ve erkeğe uygun olabilecek bir şekil tercih edilir.

Birkaç işlem aynı anda yapılabilir

İlk muayeneyle burun estetiği operasyonu arasında biraz zaman olmalıdır. Hasta çok detaylı düşünmeli, sorularını diğer randevularda sormalı ve doktoruna güvenmelidir. Doktor ve hasta anlaştıktan sonra ameliyata karar verilmelidir. Bu da en az bir haftayı gerektirir. Burun estetiği ameliyatı esnasında yağ enjeksiyonu,göz kapağı işlemleri, dudak büyütme, çene ucuna bir takım implantlar veya yağ dokusu enjekte edilerek büyütme ya da küçültme yapılabilir.

Yüzün profili tamamen güzelleştirilebilir

Profilopasti denilen hastaya profilden bakıldığında eksik olanları giderme ya da fazla olanları alma gibi tamamlayıcı bir işlem de gerçekleştirilebilir. Hastaya profilden bakıldığında burunda bir kemer varsa o alınabilir ve burun çene ucuyla orantılı hale getirilebilir. Ayrıca zigoma denilen elmacık bölgelerine müdahaleler, hatta alında çöküklük varsa bombeleştirme gibi operasyonlarla da birleştirilebilir. Bunlar profilden bakıldığı zaman güzel bir siluet çıkması için gerekli işlemlerdir.

Yanık tenle ameliyata girilmemeli

Hasta ameliyattan yaklaşık iki hafta içeriğinde ne olduğunu bilmediği vitamin ve bitkisel ürünler kullanmamalıdır. Bunlar kan sulandırıcı ilaçlar gibi kanamayı artırabilir ve yara iyileşmesini bozabilir. Ameliyattan önce çok güneşte durmak iyi değildir ve yanık tenle ameliyata girilmemelidir. Ameliyat sonrasında da ilaç ve bitkisel ürünler doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Morluklar ve şişlikler geçene kadar güneşten korunmalıdır.

  1. Hasta, bir hafta sonra kalıplar alındığı için normal yaşama dönebilir, burnu korumak yeterlidir.
  2. Ameliyattan bir hafta sonra yürüyüş gibi basit egzersizler yapılabilir.
  3. Toplu oyunlar ve efor gerektiren sporlara daha sonra başlanabilir.
  4. Ağırlık kaldırmayı gerektiren spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır.
  5. Derine dalmadan, kafa dışarıda olacak şekilde yüzülebilir.
  6. Bisiklete binilecekse dikkatli ve temkinli olunmalıdır.
  7. Çocukların topla oyun oynadığı park ve alanlardan uzak durulmalıdır.
  8. Fark etmeden bir darbeye neden olabileceği için kucağa bebek veya çocuk alınacaksa dikkatli olunmalıdır.
  9. Ameliyattan iki gün sonra baş geriye alınarak duşa girilebilir. Bir hafta sonra rahat duş alınabilir.
  10. 1-3-6’ıncı ay ile 1’inci sene kontrolleri aksatılmamalıdır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir