Burun kanamalarını ne zaman ciddiye almak gerekiyor?

Burun kanamalarına nasıl müdahale edilmeli?

Çoğu kez altında ciddi bir hastalık yatmasa da, burun kanaması korku ve kaygıyı beraberinde getirmektedir. Özellikle havanın kuruduğu ve alerjik yakınmaların arttığı bu mevsimde her zamankinden daha sık olabilmektedir. Nedenlerinin ortadan kaldırılması ve kanama sırasında doğru müdahalelerin yapılması ile sorun olmaktan çıkan kanamaların bazısı ise tedavi gerektirmektedir.

Liv Hospital Vadistanbul Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Serdar Karahatay, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Burun neden kanar?

Burunun fonksiyonları arasında solunan havayı ısıtmak, nemlendirmek ve tozlardan arındırmak vardır. Bu fonksiyonları yerine getirmek için kan damarlarından zengin bir yapıdadır. Burun damarsal ağı, burun içi örtücü yüzeyinin (mukozası) hemen altında yer alır ve dış etkenlere çok açıktır. Sıcak ve kuru iklimlerde veya uzun süre klima havasına maruz kalma ile hassasiyeti ayrıca artar. Bahar aylarında belirginleşen alerjisi olan hastalarda bu damarsal ağdaki genişlemeler ve doku ödemi de kanamaya zemin hazırlar.

El ile burun kaşıma ve sık hapşırma da kanamaya zemin hazırlayan, alerjik kökenli diğer sebeplerdir. Burun orta dikmesi eğri olan veya kronik sinüziti bulunan hastalarda; yukarıda anlatılan durumların kanamaya olan etkisi de yadsınamaz.

Burun kanamalarının diğer sebepleri arasında dahili hastalıklar ve kan sulandırıcı ilaç kullanımları vardır. Hipertansiyona bağlı damar sorunları ve tümörler de diğer nedenleri arasındadır. Trafik kazası gibi şiddetli travmalara bağlı yüz kemikleri ve burun kırıkları sonrasında yaşanan burun kanamaları ise daha şiddetli ve uzun süreli olabilir.

Burunun lokal sebepli kanamaları daha kısa sürer, doğru ve basit müdahaleler ile durdurulabilirken travmaya bağlı yada dahili sebepli kanamalar daha şiddetli olur ve uzman doktorlar tarafından hastane ortamında yapılacak girişimleri gerektirir.

Burun kanarken ne yapmalıyız?

Sebep ne olursa olsun, burun kanaması sırasında öncelikle sakin olunmalıdır. Özellikle çocuklarda ileriki dönemlerde kalıcı kan tutması ya da fobisine yol açabilir. Yüksek tansiyonu olan hastalarda tansiyon ölçülmeli, yüksek ise uygun ilaçlar ile düşürülmeye çalışılmalıdır. Trafik kazası gibi şiddetli travma sonrasındaki kanamalarda hastanın şuur durumu değerlendirilmelidir. Baygın olanlarda kanın burunun gerisinden akciğerlere gitmesinin önlenmesi için doğru pozisyon verilip gerekli acil yardım istenmelidir.

Daha sık rastlanan ve daha ılımlı olan burun kanamalarında ise burunu kanayan kişi başı hafifçe öne eğik şekilde,  dik oturtulmalıdır. Burunun alt kısımlarını oluşturan, yumuşak kıvamlı burun kanatları başparmak ve işaret parmaklarının arasında sertçe sıkılmalıdır. Bu baskı burunun her iki tarafından uygulanmalı ve en az on dakika aralıksız sürmelidir. Kanama devam ediyor ise aynı şekilde baskı yaparak 10 dakika daha bekleyin. Hala durmayan kanamalarda acile başvurulması gereklidir.

Kolayca durdurulan ancak sık tekrarlayan burun kanamalarında ise altta yatan enfeksiyon, alerji, el ile karıştırma ya da burun kurumasına yönelik tedavi ve tedbirlere başvurmak gerekir.

Doktora ne zaman gitmeli?

Aşağıdaki durumların varlığında burun kanamaları ciddi bir sağlık sorununa işaret etmektedir. Bu sebeple bir kulak burun boğaz uzmanı muayenesi gerekir.

  • Kanamalar çok sık oluyor ya da durdurulamıyorsa
  • Hep aynı taraf burun deliğinden oluyorsa
  • Eşlik eden kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa
  • Kilo kaybı, halsizlik, bitkinlik varsa ya da kanamalar anemi yapacak düzeye geldiyse
  • Vücutta başka kanamalar ya da ciltte kolay morarmalar oluyorsa

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir