Çocuğunuzun karın ağrısı 12 saatten uzun sürüyorsa dikkat!

Karın ağrısı ne zaman tehlikeli?

Özellikle kış aylarıyla birlikte acil servislere başvuruların en sık nedenini karın ağrıları oluşturuyor. Enfeksiyonun tedavi edilmesi ile genellikle ağrı da düzeliyor. Ancak bazı durumlarda cerrahi tedavi gerekebiliyor.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Levent Elemen, anne babaların ağrıya eşlik eden diğer şikayetleri dikkatle gözlemlemeleri gerektiğini söyledi. Elemen, “Çocuklarında karın ağrısı, gelip geçici olabildiği gibi apandisitten bağırsak düğümlenmesine, yumurtalık kistlerinden testis dönmesine dek ciddi hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Ağrının başlama şekli ve yeri, süresi, sıklığı, eşlik eden bulguların olup olmaması cerrahi nedenli ağrılar konusunda çok önemli bilgiler veriyor” dedi.

Solunum yolu enfeksiyonları ile birlikteyse!

Karın ağrısı solunum yolu enfeksiyonu ile birlikte ise ince bağırsak etrafındaki lenf nodları şişmiş olabilir. Tanıyı kesinleştirmek için akciğer grafisi ve tüm batın ultrasonografisi yapılmalıdır.  Kan tetkikleri de önemlidir. Solunum yolu enfeksiyonunun tedavi edilmesi ile karın ağrısı da düzelmektedir. Ancak nadiren karın ağrısı şiddetinde artma, hastanın genel durumunda kötüleşme, ateş ve kusma tabloya eklenebilmektedir. Bu durumda karın içindeki yangının ilerlediği ve tablonun akut apandisite evrildiği düşünülmektedir. Akut apandisit varsa cerrahi tedavi şarttır. Akut apandisitte altın standart laparoskopik (kapalı) cerrahi ile apandisitin dışarı çıkarılarak tedavi edilmesidir.

İshal eşlik ediyorsa!

İshalle beraber karın ağrısı olmasına karşın başka önemli bir bulgu yoksa mide-bağırsak enfeksiyonu düşünülmesi gerekir. İshalin altta yatan etkene uygun tedavi edilmesi ile karın ağrısı hızlıca düzelir. Ancak ishal ile birlikte ara ara gelen kramp şeklinde karın ağrısı, makattan kırmızı çilek jölesi şeklinde kanama, yeşil renkli kusma ve karın şişliği olması durumunda bağırsak düğümlenmesi düşünülmelidir. Bağırsak düğümlenmesi, sonuçları nedeni ile çok ciddi komplikasyonlar yaratabilecek acil bir cerrahi hastalıktır. Bu hastalar bağırsaklarda zarar oluşmaması için vakit kaybetmeden çocuk cerrahı tarafından değerlendirilmelidir.

Sık idrara gitme ve yanma varsa!

Kız çocuklarında ve sünnetsiz erkek çocuklarda sık idrara gitme, idrar yaparken yanma veya kesik kesik idrar yapma ile karın ağrısı varsa idrar yolu enfeksiyonu akla gelmektedir.  Tedavi sonrası karın ağrısı düzelir. Ancak bu hastalarda idrar yolu enfeksiyonunun tekrarlaması durumunda altta yatabilecek ürogenital anomaliler açısından araştırmalar yapılmalıdır.

Adet döngüsüne paralel ağrı varsa!

Kız çocuklarında özellikle ergenlik ve ergenlik öncesi dönemde yumurtalık kaynaklı problemler karın ağrısına yol açabilmektedir. Adetin birkaç gün öncesindeki karın ağrıları premenstrüel sendrom, ortasındakiler ovülasyona bağlı Mittelschmerz olarak adlandırılmaktadır. Bu karın ağrılarının tedavileri basit ağrı kesicilerle mümkündür. Karnın sağ veya sol alt kısmında şiddetli ağrı varsa yumurtalık kistleri ve yumurtalık dönmesi akla gelmelidir. Sonuçları itibarı ile bu hastalıklar çocuk cerrahisi tarafından çok hızlı müdahale ile acil cerrahi gerektirmektedir.

Testis hassasiyeti ve kızarıklık varsa!

Erkek çocuklarında karın ağrısına testis hassasiyeti ve kızarıklık işaret ediyorsa çok dikkatli olmak gerekiyor. Erkek çocuklarda bu tablo, akut skrotum olarak adlandırılmaktadır. Testisin kaybı ile sonuçlanabileceği için çocuk cerrahı tarafından hızlıca tedavi edilmesi gereken bir patolojidir. Akut skrotumun diğer nedenleri arasında testis iltihaplanması, testis ve etrafındaki dokuların iltihaplanması var. Her iki durumda da hastaya uygun tedavinin verilmesi ve yatak istirahati ile tablo hızlıca düzelmektedir.

Karnın sol tarafında ve aniden başlıyorsa!

Çocuklarda kabızlık da karın ağrısının önde gelen nedenlerinden birini oluşturuyor. Karnın sol alt tarafında aniden başlayan ve gün içinde sık tekrarlayan, büyük tuvaletin yapılması ile azalan bir ağrı oluyor. Beslenmenin  düzenlenmesi ve gaita sertliğinin azalması ile kabızlığa bağlı karın ağrıları kısa sürede iyileşiyor.

Özellikle okul döneminde, sınav kaygısı çok olan ve başarı odaklı çocuklarda da karın sağrısı gelişebiliyor. Yemek sonrası ya da yatma ile artan, karnın üst tarafındaki ağrılar gastroözofageal reflü ve/veya gastrit belirtisi olabilmektedir. Yaşam tarzı değişiklikleri ve tıbbi tedavi ile şikayetler hızlıca ortadan kalkmaktadır.

12 saatten uzun sürüyorsa!

12 iki saatten fazla süren, şiddetli, ateş, kusma ve/veya karın şişliğinin eşlik ettiği vakalarda zaman kaybetmemek gerekiyor.  ‘Karın ağrısıdır geçer’ deyip, ağrı kesici ve ateş düşürücü ile vakit harcamamak önemli! Bu durumun cerrahi tedavi gerektiren bir sorundan kaynaklanmadığının kanıtlanmasında fayda var. Cerrahi tedavi gerektiren  bir sorun varsa, bir an önce tedaviye  başlatılması gerekiyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir